Köpeklerde kan potasyum konsantrasyonunun ölçümünde bir el analizatörünün kullanılabilirliği
Usefulness of a hand-held analyzer for measurement of blood potassium concentration in dogs
- Tez No: 576215
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN VOYVODA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Tam kan veya plazma potasyum (K+) konsantrasyonun ölçümü, potasyum dengesi bozukluklarının (hipo- ve hiperkalemi, ikisi de) tanısı ve monitörizasyonu için çok önemlidir. Kısa bir süre önce temel olarak tarım, bazı gıda ürünleri ve deniz suyunda K+ konsantrasyonunu direkt iyon selektif elektrot (ISE) yöntemine dayalı ölçen bir el analizatörü (LAQUAtwin K-11; Horiba Ltd., Japonya) geliştirilmiştir. Çalışmanın amacı, bu el analizatörü (LAQUAtwin K-11) kullanılarak köpeklerin tam kan ve plazmasında K+ konsantrasyonunun güvenilir bir şekilde ölçülebilir olup olmadığını değerlendirmektir. Bu amaçla, 90 köpeğin (30 klinik olarak sağlıklı, 60 farklı hastalıklı köpek) K+ konsantrasyonları, lityum heparinli tam kan ve heparinli plazmada el analizatörü, 90 heparinli plazma örneğinde valide edilmiş bir laboratuvar cihazı (Prolyte; Diamond Inc, USA) kullanılarak ölçüldü. K+ konsantrasyonunu direkt ISE teknolojisine dayalı ölçen bu laboratuvar cihazı (Prolyte) karşılaştırmada referans metot/cihaz olarak değerlendirildi. Her iki cihazla ölçülen K+ konsantrasyonları, Wilcoxon test, Spearman's korelasyon, Passing-Bablok regresyon ve Bland-Altman pilot analizleri kullanılarak karşılaştırıldı. En analizatöründe tam kan ve plazma için varyasyon katsayısı hesaplandı.
Özet (Çeviri)
The measurement of potassium in whole-blood or plasma is crucial for the diagnosis and monitoring of potassium balance disorders (both hypo-and hyperkalemia). Recently, a hand-held meter (LAQUAtwin K-11; Horiba Ltd., Japan) has been developed to measure potassium ions (K+) using a direct ion selective electrode (direct ISE) method mainly in agriculture, some food products and sea water. The aim of this study was to evaluate whether K+ concentration in whole-blood and plasma of dogs could be measured reliably using the hand-held meter. For this purpose, K+ levels of 90 dogs (30 clinical healthy dogs and 60 dogs with various diseases) were measured with LAQUAtwin K-11 device, using lithium-heparinized venous whole-blood and heparinized plasma, and a validated laboratory ISE device (Prolyte; Diamond Inc, USA), using heparinized plasma samples. The laboratory device measures K+ concentration also based on direct ISE and is the comparing reference. The K+ concentrations obtained by both devices were compared by using Wilcoxon test, Spearman's correlation, Passing-Bablok regression, and Bland-Altman plot. The coefficients of variation (CV%) of whole-blood and plasma K+ by LAQUAtwin K-11 device were calculated.