Civil service reform in Afghanistan since 2001
Afganistan'da 2001'den beri kamu hizmeti reformu
- Tez No: 576216
- Danışmanlar: PROF. DR. GONCA BAYRAKTAR-DURGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi ve Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Sağlıklı ve hesap verebilir bir idare ve kamu hizmeti sektörleri oluşturmak, Afganistan'daki mevcut durumun önceliklerinden biri olup, müreffeh ve meşru bir yaşama doğru ilerlemeyi sağlar. Kamu yönetimi reformu, insanları daha iyi ve niteliksel hizmetler sunarak refah için duyarlı ve iyi bir hükümet yaratmanın bir yoludur. Ayrıca, kamu idaresinin, devletin idare veya kamu hizmeti sisteminin bir önceki sistemden yeni sisteme, zaman ve devlet koşullarına göre derlenmesi ve modernizasyonu ile yenilenmesi süreci, acil gerekliliklerden biridir. Topluluğun büyümesine, gelişmesine ve refahına teşvik eder. Her ne kadar reform gündeminin ve yeni kamu hizmeti sisteminin uygulanması hükümet kalkınma planlarının öncelikleri arasında olsa da hükümet Afgan halkının çoğunluğunun çıkarlarını karşılamayı ve ülkede uygun bir yönetimin temelini oluşturmayı hedeflemektedir. Bu çalışmada Afganistan'ın Kamu Hizmeti Reformu ve kamu hizmeti sektörlerinin reform yönünden performansı ile ilgili olarak yapılmıştır. Araştırma, kamu sektöründeki performans engellerini daha geniş bir çerçevede ortaya koymaktadır. Bu yaklaşım ülkenin kısa bir tarihçesini, vatandaşlara hizmet sunmaktan sorumlu ulusal ve alt ulusal idareleri almaktadır. Afganistan'daki ulusal altı yönetim hakkında çok az araştırma olmasına rağmen bu araştırma Afganistan'daki mevcut Kamu Hizmeti Reformu bilgisine katkıda bulunacaktır. Bu tezin ana sorusu, reform sürecindeki mevcut ulusal ve alt ulusal Kamu Hizmeti Sektörleri yapılarını ve bu yapıların neden ulusal ve alt ulus seviyesindeki insanlara etkili, verimli ve yeterli kamu hizmetleri sağlayamadığı zorlukları ve sorunlarını tanımlamaktır. Bunun için devletin doğası, mevcut yasaları, politikaları ve diğer prosedürleri incelenmiştir. Yapıları, kurumları ve hizmet sunma kabiliyetlerini ve kapasitelerini etkileyen faktörler veya doğrudan ve dolaylı değişkenler. Bu sorunlara ulaşmak için ulusal ve alt ulusal seviyeler analiz edildi, ulusal ve alt ulusal idarelerin yapı taşlarını oluşturan engelleri ve zorlukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Establishing a healthy and accountable administration and civil service sectors is one of the priorities of the current situation in Afghanistan, which ensures that it is going to drive us to prosperous and legitimate life. Public administration reform is a way to create a responsive and good government to satisfy people by providing better and qualitative services. Moreover, the process of reforming the public administration with the renewal of the administration or civil service system of the state from the previous one to the new system by compilation and modernization according to the necessity of time and state circumstance is one of the urgent needs that promote growth, development, and welfare of the community. Although the implementation of the reform agenda and the new civil service system are among the priorities of the government development plans, that objected to meet the interests of the majority of the Afghan people and underpin the foundation of a proper administration in the country. This study conducted about Afghanistan's Civil Service Reform and the civil service sectors performance with reform aspect. The research expounds the public sector performance barriers in a broader context. This approach takes a short history of the country, the national and sub-national administrations responsible for delivering services to the citizens. While there are very few researches on the sub-national governance in Afghanistan, this research will add to the existing knowledge of Civil Service Reform in Afghanistan. The main question of this thesis is to describe the current national and subnational Civil Service Sectors structures within the reform process and the challenges and problems that why these structures cannot deliver effective, efficient and sufficient public services to the people on the national and sub-national level? For this, I will study the nature of the state and the current laws, policies, and other procedures that exist in the country. The factors or direct and indirect variables that affect the structures, institutions, and their ability and capacity to deliver services. To reach to these problems, I analyzed national and sub-national levels, find out the barriers, and challenges that form the building blocks of the national and sub-national administrations.