İflâs idaresi
Insolvency administrator
- Tez No: 576226
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KAMİL YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 350
Özet
İflâs hukuku ekonomik hayatın bir parçasını teşkil eder. İflâs ile ilgili getirilen düzenlemeler ticari ve sosyal hayatın muntazaman işlemesi ile doğrudan ilgili düzenlemelerdir. Ülke ekonomisi ve sosyal refah bakımından önemli bir kurum olan iflâs müessesinin amacına uygun şekilde işleyebilmesi sağlıklı bir tasfiye sürecinin geçirilmesine bağlıdır. Bu itibarla iflâs müessesesinin en önemli merhalesinin iflâsın tasfiyesi aşaması olduğu inkâr edilemez. İflâs tasfiyesinin, kanunda da ayrıntılı şekilde düzenleme alanı bulan ve iflâsın normal tasfiye usulü olan, adi tasfiye şeklinde cereyan etmesi halinde bunu yürütecek olan temel organ iflâs idaresidir. İflâsın amacına uygun şekilde nihayete ermesi için düzenli bir şekilde yürütülmesi gereken iflâs tasfiyesinin merkezinde iflâs idaresi bulunur. Bu tezde, alacaklı hâkimiyetinin tasfiyeye yansımasının bir sonucu olarak iflâs masasının yönetimi ve tasfiyesinde önemli görevler yüklenen, alacaklı unsurlarınca gösterilen adaylar arasından icra mahkemesince seçilen özel bir iflâs organı olarak görevlerini icra eden iflâs idaresi incelenmiştir. Ülkemizde iflâs tasfiyelerine ilişkin tutulmuş sağlıklı istatistikler söz konusu olmamakla birlikte uygulamada bu tasfiyelerin uzun bir zaman sürdüğü ve ilgililerin mağdur olduğu müşahede edilmektedir. Tasfiye prosedürünün uzun sürmesi, iflâs müessesesinin en önemli meselelerinden biridir. Tasfiyelerin uzaması, neticeleri itibariyle ekonomik düzeni ve sosyal refahı tehdit edecek boyutlara varmaktadır. Ülkemizin diğer yapısal sorunları yanında iflâs tasfiyesinin de düzgün bir şekilde işlememesi tasfiye sürecini uzatmaktadır. Çalışmamızda tasfiyenin sağlıklı bir şekilde yürütülmesi, daha kısa süre içerisinde sonuçlanması ve mağduriyetlere mahal verilmemesi için çözüm yolları tasfiyeyi yürütmekle görevli organ olan iflâs idaresi nezdinde aranmaya çalışılmıştır. Zira iflâs idaresi görevinin gerektirdiği nitelikler, iflâs idaresinin oluşumu, seçimi, görev ve yetkileri, denetimi ve sorumluluğu kesin hatları ile ortaya konulamamıştır. Bu kapsamda iflâs idaresi ile ilgili düzenlemelerin gözden geçirilmesi uygulamada ortaya çıkabilecek sıkıntıların ortadan kaldırılması veya minimize edilmesi bakımından elzem olup söz konusu çalışma bu hedef doğrultusunda hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Bankruptcy law constitutes a part of the economic life. The provisions concerning bankruptcy serve to function the economic and social life in a proper way. The functioning of the bankruptcy, which is an important institution in terms of national economy and social welfare, depends on a healthy liquidation process. Therefore it can not be denied that the most important area of bankruptcy law is liquidation phase. If the liquidation of bankruptcy takes place in the form of ordinary liquidation, which is in detail in the Turkish Enforcement of Bankruptcy Code and is deemed to the normal liquidation procedure, the main organ that will carry it out is the bankruptcy office. The bankruptcy office is in the center of the bankruptcy liquidation, which must be carried out regularly to ensure the goal of bankruptcy. In this thesis we have examined the bankruptcy office, which performs a important duty in liquidation and administration of the bankrupt's assets as a private bankruptcy institute, resulting of the reflection of creditor dominance. In our country there are no healthy statistics about bankruptcy liquidation. However, in practice, it is determined that the liquidation takes a very long time and those concerned the liquidation seems like victims. The long duration of liquidation phase is one of the most important problems of bankruptcy. The long duration of the liquidations reaches a level that threatens economic order and social peace. In addition to the other structural problems of our country, the liquidation process does not function properly and also prolongs the procedure. In this study we tried to find solutions in the eye of the bankruptcy office in order to carry out the liquidation in a proper way to result in a shorter period and to prevent the occurrence of unjust treatment. Because the formation, election, duties and powers, supervision, responsibility and the required qualifications of bankruptcy office can not be revealed with precise lines in provisions. In this context, reviewing the regulations regarding bankruptcy office is essential in terms of eliminating or minimizing the problems that may arise in practice. This study is prepared in line with aforesaid purposes.