Gaziantep'teki antep fıstığı (Pistacia vera) polenlerinin morfolojisi ve potansiyel alerjik proteinlerinin tespiti
Determination of morphology and allergenic proteins of pistachio (Pistachia vera L.) pollenes in Gaziantep
  1. Tez No: 576233
  2. Yazar: GÜLAY ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIK DİDEM KARAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Antepfıstığı alerjik kişilerde orta ila şiddetli Ig E aracılı reaksiyonları tetiklemekten sorumludur. Antepfıstığı alerjisi esas olarak kaju fıstığı alerjisi ile içsel ilişkisi nedeniyle, özel bir ilgi kazanmıştır. Diğer fındıklarda olduğu gibi, fıstık ceviz alerjisinin yaygınlığı da küresel ölçekte artmaktadır. Pistacia vera bölgemizde çok yetişen ve tüketilen bir türdür. Bu türün alerji potansiyeli belirlenmesi önem arz etmektedir. Bu çalışmada, Güney Doğu Anadolu Bölgesinde yetiştirilen, Anacardiaceae familyasına ait P.vera'nın polenlerinin morfolojileri ışık mikroskobuyla incelenmiş ve polen ekstresi hazırlanmıştır. Elde edilen ham polen ekstresi bu bölge florasında yetişmiş olan P.vera'ya aittir. Hazırlanan polen ekstrelerinden, total protein konsantrasyonlarının belirlenmesi için BCA tekniği kullanılmıştır. Çalışmamızda elde ettiğimiz P.vera polen ekstrelerinin protein konsantrasyonu oldukça yüksektir. Elde edilen bulgular hem sistematik çalışmalara katkı sağlama hem de polenlerden kaynaklanan alerjik hastalıkların tanısına yardımcı olacak niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Pistachio is responsible for triggering moderate to severe Ig E - mediated reactions in allergic individuals. Pistachio allergy has gained special attention, mainly due to its intrinsic relationship with cashew allergy. As with other nuts, the prevalence of peanut and walnut allergies is increasing worldwide. P.vera is grawn and consumed in our region. The determination of the allergenic potential of this species is of great importance. In this study, the morphologies of Pistacia vera pollen belonging to the Anacardiaceae family in South Eastern Anatolia were examined by light microscopy and pollen extract was prepared. The obtained crude pollen extract belongs P.vera grown in the flora of this region. BCA technique was used to determine total protein concentration in the pollen extracts. The protein concentration of P. vera pollen extracts obtained in our study is quite high. The results obtained from this study systematic studies and the diagnosis of contribute to both allergic diseases caused by pollens.