Gaziantep ili tarım topraklarında nanopartikül polistrinin toprak organik maddesi (Corg) üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of nanoparticle polystyrene on soil organic materials (Corg) in agricultural soils in Gaziantep province
- Tez No: 919971
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDİHAN TUNÇ, DR. ÖĞR. ÜYESİ NEVZAT ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Plastik kirliliği, tüm ekosistemler için büyük bir tehdit olarak karşımıza çıkmaktadır. Son zamanlarda başta deniz ekosistemleri olmak üzere tarım topraklarında tespiti artmaktadır. Bu çalışma, Gaziantep'in tarım topraklarında polistrinin toprak organik karbonu üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada Nizip'teki 20 antepfıstığı ve zeytin bahçesinden 0-20 cm derinlikten toprak örnekleri toplanmış, hava ile kurutulup elenmiştir. 100'er gramlık toprak örnekleri; kontrol (CN), %20 polistrin (PS), %10 leonardit (LO) ve her ikisini içeren (PL) olmak üzere 4 gruba ayrılarak, laboratuvar şartlarında toprak aktivitesini sürdürmek amacıyla, 60 gün boyunca haftada 1 kere sulanmıştır. Analiz sonuçları, elektriksel iletkenlik (EC) değerlerinin arttığını, inorganik karbon (IC) seviyelerinin azaldığını göstermiştir. Bununla birlikte, polistrin eklenen topraklarda, hem kontrole hem de leonardit eklenen topraklara kıyasla organik karbon (Corg) içeriklerinin önemli ölçüde azaldığı tespit edilmiştir. Bu sonuçlar, polistrinin toprakların doğal fizikokimyasal özellikleri üzerinde önemli etkiler yarattığını ve bu değişimlerin toprak sağlığını ve verimliliğini olumsuz yönde etkileyebileceğini ortaya koymaktadır. Toprakların plastik kirliliğinden korunması, sürdürülebilir doğa, toprak verimliliği ve muhafazası açısından büyük önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Plastic pollution poses a significant threat to all ecosystems and has recently been increasingly detected, particularly in marine ecosystems and agricultural soils. This study was conducted to examine the effects of polystyrene on soil organic carbon in the agricultural soils of Gaziantep. Soil samples were collected from a depth of 0–20 cm in 20 pistachio and olive orchards in Nizip, air-dried, and sieved. The 100-gram soil samples were divided into four groups: control (CN), 20% polystyrene (PS), 10% leonardite (LO), and a combination of both (PL). To maintain soil activity, the samples were watered once a week for 60 days under laboratory conditions.The analysis results indicated an increase in electrical conductivity (EC) values and a decrease in inorganic carbon (IC) levels, while no significant change was observed in soil organic matter. However, soils with polystyrene addition showed a significant reduction in Corg content compared to both the control and the soils treated with leonardite. These findings demonstrate that polystyrene significantly impacts the natural physicochemical properties of soils, potentially reducing soil health and fertility. Protecting soils from plastic pollution is crucial for sustainable ecosystems, soil fertility, and preservation.