Gaziantep'te Mevlevîlik ve Antep Mevlevîhanesi
The Mevleviyeh in Gaziantep and Antep Mevlevîhânesi
- Tez No: 738920
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FEHMİ SOĞUKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Halk Bilimi (Folklor), Sosyoloji, Religion, Folklore, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Tezimizde tarihi XVI. yüzyıla dayanan Gaziantep'teki Mevleviliğin ortaya çıkış dönemi ve günümüze kadarki süreci muhtelif yönleriyle ele alınmıştır. Hz. Mevlânâ'nın öğretilerini temel alan Mevleviler, geniş halk kitlelerine ulaşabilmiş, yüksek edebi ve hikemi doktrinleri sayesinde toplumun birçok katmanına hitap edebilmişlerdir. Anadolu'nun dört bir yanına yayılan Mevleviler, Gaziantep ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi tarihi açısından önemli misyonlar üstlenmişlerdir. Bölgenin başta dinî olmak üzere sosyo-kültürel, siyasi ve ekonomik alanlarına etki edecek faaliyetler yürüten Mevleviler, Şii yayılmacılığına karşı da etkili olmuşlar, İpek Yolu üzerinde geçiş zaviyesi rolü üstlenerek Safevilerin siyasi hedeflerine kısmen engel olmuşlardır. Mevleviliğin özellikle Osmanlı Devleti'nin hâkim olduğu alanlarda varlığını idame ettirmesi yönetimle uyumunu ortaya koymaktadır. Antep Mevlevîhânesi, 1638 yılında Mustafa Ağa b. Yusuf tarafından padişah onayı ile inşa edilmiş Güneydoğu'daki Mevlevîhânelerden birisiydi. Mimari dokusuyla ünlü seyyah Evliya Çelebi'yi dahi hayran bırakmış günümüze kadar ulaşan nadide eserlerdendir. İlk yapıldığı tarihten itibaren vakfiyesinde de mukayyet olan Mevlevi erkânının vazife tahsisleriyle uygulandığı görülmektedir. Senelik ve haftalık belli periyotlarda gerçekleştirilen zikir ve sema meclisleri, Sahih-i Buhari ve Mesnevi okumaları aktif bir dini yaşantının izlerini taşımaktadır. Mevlevîhâne adına kurulan vakıflardan elde edilen gelirler ile şehrin ticari yaşamına katkı sunulmuş, hayır faaliyetleriyle ihtiyaç sahipleri gözetilerek yardımlaşma ve dayanışma tesis edilmiştir. Milli mücadele döneminde aktif rol üstlenen Mevlevîhâne, tarihinin her döneminde Antep'in ve bölgenin önemli bir merkezi olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the emergence period of Mevleviyeh, which dates back to the XVI. century in Antep, and its history, which has continued until today, are discussed in various aspects in the thought of Sûfîsm. Due to the fact that they were based on the teachings of Hz.Mevlana, the Mevlevis found the opportunity to reach large masses of people, and they were able to appeal to every level of the society thanks to their high literary and scholarly doctrines. Spreading all over Anatolia, the Mevlevis have also played important roles in terms of the history of the Southeast Anatolian Region and Antep. They have carried out activities that will affect the socio-cultural, political and economic areas of the region, especially the religion, and have made significant contributions to the region's inclusion in the Anatolian geography today. They hindered the Shiite expansionism with their religious views and understandings, and they were among the factors that hindered the Safavids' ambitions in the region, by taking on the role of a transitional point on the Silk Road, of which commercial importance has existed since the earliest periods of history. The fact that Mevleviyeh, which has been adopted by many states and cultures, maintains its existence especially in the regions dominated by the Ottoman State, reveals its harmony with the administration. For this reason, giving importance to the Mevleviyeh structures compatible with the Ottoman State in the Antep region, which was seen as an outpost by the Mamluks, was important for the political formation of the region, which was away from the Mamluk domination. In 1638, Antep Mevlevîhânesi, which was built by Mustafa Ağa b. Yusuf with the approval of the Sultan, was one of the Mevlevîhânes in the Southeast Turkey established for the reasons given above. It is one of the rare works that have survived to the present day, which impressed even the famous traveler Evliya Çelebi with its architectural structure. It is seen that the Mevlevi ceremony, which has also been registered in the charter since the first date, was applied with the assignment of duties.The dhikr and whirling meetings, Sahih-i Buhari and Mesnevi readings practiced daily and weekly in certain periods show the traces of an active religious life. With the incomes obtained from the foundations established in the name of the Mevlevîhâne, contribution to the commercial circulation of the city was made, and assistance and solidarity were established by supporting the needy through charity iii activities. Playing an active role during the National Struggle period, the Mevlevîhâne has been an important center of Antep and the region in every period of its history.