Türk Mitolojisinde yer alan hayvan figürlerinin simge ve sembol bağlamında değerlendirilmesi
Evaluation of animal figures in Turkish Mythology in terms of symbol and si̇gn
- Tez No: 576234
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EROL BATIRBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Mitoloji; toplumların kültür, inanç, gelenek, görenek ve değerlerini inceleyen bir bilim dalıdır. Mevcut toplumlar mitolojinin barındırdığı bu olguları yansıtmak ve yaşatmak için birçok eser meydana getirmişlerdir. Türkler de bu bakımdan oldukça zengin ve özgün ürünler ortaya çıkarmışlardır. Özellikle eserlerde yer alan mitolojik sembol ve motifler, Türklerin sahip olduğu maddi ve manevi özellikler hakkında bize birçok bilgi vermektedir. Bu sembollerden en popüler ve baskın olarak karşımıza çıkan hayvan sembolleri, İlk Türk topluluklarıyla adeta özdeşleştirilmiş durumdadır. Tarihimizde bu denli önemli konumda yer alan hayvan sembollerinin, günümüz çağdaş plastik sanatlarının hemen hemen her alanına yansıdığı görülmektedir. Bu araştırmada Türk mitolojisi ve Türk mitolojisinde yer alan hayvan sembolleri üzerinde durulmuştur. Mevcut hayvan sembolleri, çağdaş Türk sanatçıların çalışmaları ile Türk mitolojisi, Türk tarihi ile sanatçıların özgün yorumları ve plastik yaklaşımları ele alınarak incelenmiştir. Ortaya çıkan bulgular, plastik sanatlar eğitimi açısından değerlendirilip sonuçları ile gözler önüne serilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mythology is a branch of science that examines the cultures, beliefs, traditions, customs and values of societies. Existing societies have created many works to reflect and sustain these phenomena that are included in mythology. Turks in this respect have created very rich and unique products. In particular, the mythological symbols and motifs in the works give us a lot of information about the material and spiritual characteristics of the Turks. The most popular and predominant symbols among these are the animal symbols and they are identified with the First Turkish communities. It is observed that the animal symbols are in such an important position in our history that they are reflected in almost every area of contemporary plastic arts. This study focuses on Turkish mythology and animal symbols in Turkish mythology. The existing animal symbols are examined by studying on Turkish contemporary artists works, the Turkish mythology, Turkish history and artists' original interpretations and plastic approaches. The findings have been evaluated in terms of plastic arts education and they are tried to be revealed with their results.