Denim yıkama prosesi değişkenlerinin yüzey efektine etkisininincelenmesi
A study of the significance of the parameters of washing process on the denim surface effect
  1. Tez No: 576245
  2. Yazar: MERVE KARAKAYA ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET ZİYA ÖZEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Tarih boyunca insanoğlunun yarattığı moda akımların öncülerinden biri olan denim üreticileri, müşteriye aynı hammaddeden çok geniş bir yelpazede kişiye özel ürünleri geçmişten günümüze sunmaya devam etmektedir. Son dönemlerde denim ürün satıcıları pazarlamada ülkeye, kişiye özel gibi yönlerde bilgilendirme yapılmakta ve pazar alanını genişletmektir. Denimin ilk kullanılmaya başlandığı yıllarda sadece haşıl maddesi sökülerek piyasaya sunulmaktaydı. Tüketici kullandıkça zaman içerisinde renk, efekt yakalamaktaydı. Denim üreticileri bu işlemin çok uzun sürmesinden dolayı daha kısa sürede daha iyi sonuç alabilmek için yıkamada kullanılan kimyasal farklılıklarına giderek az bir sürede farklı yıkama ve çok efekt yakalamayı elde etmiştir. Bu çalışmada enzim, taş, reçine ve perlit yıkama işlemlerinde, yıkama proseslerinde sıcaklık, malzeme, kullanılan malzemelerin miktarı ve sürede değişiklikler yapılarak, yapılan değişiklikler sonucu elde ettiğimiz görünüm değişimi, gramaj değişimi, sıklık değişimleri, renk farklılıkları ve eğilme rijitlikleri karşılaştırmalı olarak incelenip analiz edilmiştir. Bu işlemler sonucu taş, reçine, enzim ve perlit yıkamaların reçete proseslerinde yapılan bu değişiklikler hangi yıkama türünde ve hangi parametrelerin efekt yakalama neden olduğu değerlendirilmiştir. Dört yıkama türünde de yapısal faktörler etkilenmiş, ancak renk ve görsel efekt üzerinde en çok perlit ve taş yıkama etkili olmuştur. Enzim ve reçine yıkamada bu etkiler daha sınırlı olmuştur.
Özet (Çeviri)
Denim manufacturers, one of the pioneers of fashion trends created by mankind throughout history, continue to offer a wide range of personalized products from the same raw material to the customer from the past to the present. Recently, denim product sellers are being informed about the country and individual in marketing and expanding the market area. In the years when denim was first used, only sizing material was removed and offered to the market. As the consumer used it, it captures color and effects over time. Due to the very long process of this process, denim manufacturers have achieved different washing and multi effect effects in a short time by going to the chemical differences used in washing in order to get better results in less time. In this study, temperature, material, amount of materials and duration of washing, enzyme, stone, resin and perlite washing processes, washing processes, changes in appearance, weight change, frequency changes, color differences and bending stiffness have been examined comparatively. . As a result of these processes, these changes in the prescription processes of stone, resin, enzyme and perlite washings were evaluated which type of washing and which parameters caused effect capture. Structural factors were affected in all four wash types, but perlite and stone washing had the most effect on color and visual effects. These effects were more limited in enzyme and resin washing.