Indigo dyeing wastewater treatment by the membrane based filtration process
İndigo boyama atık sularının membran filtrasyon ile arıtımı
  1. Tez No: 176933
  2. Yazar: MELTEM ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ YETİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Mevcut çalışmada denim üreten bir tekstil fabrikasına ait indigo boyama yıkama atıksularının tekstil endüstrisinde yeniden kullanılabilirliği araştırılmıştır. Tekstil endüstrisine ait geri kullanım kriterlerini sağlamak için genellikle nanofiltrasyon (NF) tekniğini kullanmak gerekmektedir. Membranın tıkanmasını kontrol etmek ve NF tekniğini etkili bir şekilde kullanmak amacıyla koagülasyon, mikrofiltrasyon (MF) ve ardışık MF-ultrafiltrasyon (UF) önarıtım proses alternatifleri test edilmiştir. Tüm önarıtım alternatifleri, NF testlerine verilecek atıksudaki kimyasal oksijen ihtiyacı (KOİ) ve renk yüklerini azaltmak için optimize edilmiştir. Koagülasyon prosesi aluminyum sülfat ve (Al2(SO4)3.18H2O) demir klorür (FeCl3.6H2O) koagülanları kullanılarak, bir dizi jar testi çalışılarak araştırılmıştır. Sonuçlar yüksek dozlarda koagülan gereksinimi nedeniyle koagülasyon prosesinin etkili ve verimli bir önarıtım sağlamadığını göstermiştir. 0.45, 2.5 ve 8 µm gözenek çaplı membranlar kullanılarak çalışılan MF testleri, süzüntü suyunda 2493 Pt-Co ve 892 mg/L kimyasal oksijen ihtiyacı (KOİ) ile sonuçlanan %64 renk giderimi ve %29 KOİ giderimi sağlayan 0.45 µm gözenek çaplı membran en iyi proses olduğunu göstermiştir. Ardışık MF+UF uygulaması, tek aşamalı MF'e göre giderimler ve süzüntü suyu akı değerleri bakımından önemli bir yarar sağlamıştır. MF'ten sonra uygulanan ultrafiltrasyon (UF), 960 Pt-Co ve 856 mg/L KOİ ile sonuçlanan, MF'e ilave olarak %62 renk ve % 4 KOİ giderimleri göstermiştir. Tek aşamalı MF ve ardışık uygulamalı MF+UF ile önarıtılmış atıksular üzerinde denenen NF testleri tek aşamalı MF uygulamasının NF için en iyi önarıtım olduğunu göstermiştir, ve bu arıtım şekli %99 renk, %97 KOİ ve %83 iletkenlik giderimi sağlayarak geri kullanım kriterlerini sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In the present study, the recovery of the indigo dyeing rinsing wastewater originating from a denim textile mill to the degree of reuse quality, which generally requires nanofiltration (NF), was investigated. In order to control flux decline and hence to maintain an efficient NF; coagulation, microfiltration (MF) and sequential MF plus ultrafiltration (UF) pretreatment process alternatives were tested. All pretreatment alternatives were optimized to reduce chemical oxygen demand (COD) and color load to NF. Coagulation process was investigated using the coagulants, aluminum sulfate (Al2(SO4)3.18H2O) and ferric chloride (FeCl3.6H2O) by running a series of jar tests. The results showed that coagulation process did not provide an effective and efficient pretreatment due to high dose of coagulant requirement. MF tests run by using 0.45, 2.5 and, 8 µm membranes indicated that MF through 0.45 µm pore-sized membrane is the best process providing 64% color and 29% COD removals, leading to a color value of 2493 Pt-Co and COD of 892 mg /L in the permeate. Application of sequential MF+UF filtration provided a significant benefit over single MF in terms of rejections and also permeate flux. UF applied after MF provided additional 62% color and 4% COD removals leading to 960 Pt-Co color and 856 mg/L COD. NF tests conducted using pretreated wastewater via single MF and sequential MF+UF indicated that single MF is the best pretreatment to NF and this treatment scheme provided 99% color, 97% COD and 80 % conductivity removals and satisfied reuse criteria.