Amatör güreşçi ve futbolcuların duygusal zekalarının bazı değişkenler açısından karşılaştırılması(Kahramanmaraş ili örneği)
Comparison of emotional intelligence of amateur wrestlers and soccer players in terms of some variables (case of Kahramanmaraş)
- Tez No: 576258
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK GENÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu araştırma, amatör güreşçi ve futbolcuların duygusal zekâlarının bazı değişkenler açısından incelenmesini amaçlamaktadır. Çalışmaya Kahramanmaraş Gençlik hizmetleri ve Spor İl müdürlüğündeki amatör güreşçi ve futbolcular katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak,“Duygusal Zekâ Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS programına aktarılarak; frekans, yüzde analizi, t testi ve anova testleri yapılmıştır. Araştırma sonucunda, yaş, cinsiyet, branş, sportif başarı, büyüdüğü yer, algılanan gelir düzeyi, spor yaşı, haftalık antrenman süresine göre duygusal zeka düzeylerinde anlamlı ilişki bulunamamıştır. Bunun yanında amatör güreşçiler ve futbolcuların eğitim düzeyine göre duygusal zekâlarında farklılık olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the emotional intelligence of amateur wrestlers and football players in terms of some variables. Amateur wrestlers and footballers from Kahramanmaraş Youth Services and Sports Provincial Directorate participated in the study. In the study, Emotional Intelligence Scale used was used as data collection tool. The data obtained were transferred to SPSS program; frequency, percentage analysis, t test and anova tests were performed. As a result of the research, there was no significant relationship between age, gender, branch, sporting success, place of growth, perceived income level, sport age, weekly training time and emotional intelligence levels. In addition, it was found that there was a difference in the emotional intelligence of amateur wrestlers and football players according to their education level.