İstanbul Güreş İhtisas Kulübü'nde güreş sporunun psiko-sosyal yönü üzerinde araştırmalar
- Tez No: 48473
- Danışmanlar: PROF.DR. KEMAL ÇAKMAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Yaptığımız bu çalışmada, güreş sporunun psiko-sosyal yönü ve gelişiminden yola çıkarak, spor branşlarının temel taşları saydığımız kulüplerimizi ele aldık. Günümüzde müsabık spor branşlarında, kulüpçülüğün yararları ve zorunluluğu ortadadır.Mensuplarma iyi imkanlar sunabilen bir kulüp artamı, istikbaldeki başarılı ve elde edilen başarıların devamını davet etmektedir.Çalışmamızın ana kaynağı İstanbul Güreş İhtisas Kulübü' dür. Amatör bir ''Güreş Kulübü“ diye nitelendirdiğimiz bu kurumun; kuruluşu, yönetimi ve başarılarıyla örnek bir kuruluş olduğu görülmektedir. Elde edilen başarıların, özellikle Greko-romen stilde yurt içi ve yurt dışında alınan derecelerin çokluğu ve devamı, bu kulübü değerli bir hale getirmektedir. Araştırmamızda; İstanbul Güreş İhtisas Kulübü için kullandığımız, ”Amatör“ kelimesini inceledik. Amatör irdelendikçe profesyonel ve profesyonellik kavramı önümüze çıktı. Gördük ki amatör de, profesyonel de çıkış noktasını sevgiden, uğraş verilen spor dalını sevmeden alıyor. Ancak amatörlükte sevginin, başka bir deyişle ”Gönül bağı“ kavramının daha ağır bastığını fark ettik. Araştırmamızda, amatör ve profesyonel kabanlarının aralarındaki farkın yalnızca; amatörün az bir ücret alaması veya hiç almaması, profesyonelin de ekonomik nisbeten daha fazla ön planda tutması olmadığı ortaya çıkmıştır.Amatör-Profosyonel diye ayırım başladığında, spordaki başarıya veya psiko-sosyal sonuçlara dair bir takım etkileşimler görülmektedir. Profesyonelin ekonomik imkanları spordaki başarısına her zaman olumlu yönde etki etmemektedir. Kimi durumlarda, milli hisleri, ailesi, kulübü vb.için mücadele eden amatör sporcu, profesyonel meslektaşına göre daha başarılı olabilmektedir. Bunun yanında amatörün teşvik edilmesinde yukarıda sayılan unsurlarda her zaman yeterli olamamakta, sporcuların yaşamlarını sürdürebilmesi için gerekli olan ekonomik ihtiyaçların daha ağır bastığı anlarla karşılaşılmaktadır.Bu yüzden ”Amatör Spor Kulübü“nün ne demek alduğunu açıkladık, gelişen dünyamızda ”Amatör Kulüp“lerin imkanlarını zenginleştirmenin yollarını aradık.Bu da bizi İstanbul Güreş İhtisas Kulübü' ndeki ”Vakıf' gerçeğine götürdü. Şöyleki: Çalışmamızda güreş sporuna psiko-sosyal açıdan değerlendirirken; güreş gibi uzun mesafe koşulan, boks v.b. branşların da ekonomik olarak orta veya ortanın altında diye sınıflandırdığımız toplumlarda rağbet gördüğü gerçeğini vurguladık. Durum böyle olunca; zaten ekonomik olarak sıkıntıları olan toplumlarda ortaya çıkan güreş kulüplerinin, herşeyden önce sporcularına güven veren bir ortam sağlama zorunluluğu ortaya çıktıjşte burada“Vakıf' konusu gündeme geldi. Vakfın koruyuculuğunda bulunan bir kulübün imkanları ve sürekliliği anlatıldı.Ayrıca yapılan bu çalışmada; her hangi bir spor kulübünde birden fazla spor branşı olduğunda, kulüp idaresince branşlara ilginin eşit verilmediği gözlemlenmiştir.Bu durum, tolulmumuzda ve basında gördüğü rağbet zaten çok az olan güreş branşı için tehlike arz etmektedir. Uğraş verilen spor branşının bir tek olması veya yeni bir kulüp kurma aşamasında, tek branşa yönelik teşkilatlanma, özellikle güreş branşı için en makbul durumdur.Bu konuya bağlı olarak; güreş kulübünün veya bir müessesenin güreş sorumlularının, yine güreş sporunun içinden gele yöneticiler olması gerekmektedir. Çünkü günümüzde futbol, basketbol gibi branşlar popülaritelerini korudukları için,yönetici kesimden yeterli ilgiyi zaten görmektedirler. Güreş sporunun ise kendi içinden yetişmiş, sorunlarını yaşamış, başka bir deyişle, ”Mindere Basmış Yöneticiler“e ihtiyacı vardır.Böyle bir yapılanma güreş sporunun istikbali için daha faydalıdır. 73Sonuçta araştırmamız bizi güreş kulüpleri için; ”Vakıf' kuruluşunun zaruriyetine götürmüştür.Ancak böyle bir yapılanmanın gerçekleşmesi elbetteki kolay bir iş değildir. Maddi imkansızlıklar, bu yapılanmaya engel teşkil eden sorunların başında gelmektedir, ancak kulüp sayısının çokluğu yerini; mevcut kulüplerin belli çıkarlar doğrultusunda birleşerek daha az,ama daha kapsamlı ve verimli kuruluşlara dönüştürülmesi fikri, bir çözüm yolu olabilecektir. Eğer güreş sporunda özlenilen başarıları yeniden yakalamak istiyorsak; güreşçi kaynağı kulüplerimizin süratle böyle bir yapılanmaya ihtiyacı vardır. 74
Özet (Çeviri)
SUMMARY Taking as a starting the psycho-social side of we dealt in our work with the clubs which we consider to be the foundation stones of the sport branches. The advantages and the necesssity for clubs in the competitive sport branches nowadays are apparent.A club atmosphere which provides good opportunities for its members calls for successes in the future and maintains the ones achieved.The main sourse for our work is the Wrestling Specialization Club of Istanbul. It is clear that this association which is defined as an Amateur '“Wrestling Club”is a model one with ist structure, management and successes. The abundance and permanence of the achieved successes, especially the degrees taken within the country and abroad in the Greek-Roman styles places this club at a position worth studying. In our research we analysed the word“Amateur”used by us for the Wrestling Specialization Club of Istanbul. While we were analysing“amateur”we faced with“professional”and with the term of professionalism. We saw that both the amateur and the professionel take as a starting point love, love for the branch of sport where efforts are made. But we noticed the among amateurs love, that is the“heart bond”concept, prevails. Our research shows that the difference between the concepts Amateur and Professionel does not he only in the fact that the amateur gets a small wager or does not get any at all and that the professionel, in comparison, keeps the economic profit at the foreground. As soon as the division between Amateur and Professional is made some effects on the success in sport or the psycho-social results are seen. The economic resources of the professional do not always have a positive effect on his success. Sometimes an amateur sportsman who struggles for his national feelings, his family, club etc. Can be more successful compared to his professional colleague. Still the factors mentioned above are not always sufficient to stimulate the amateur, there are cases when the economic needs which are neccessary for the sportmen to make their living gain weight. There fore explained what“Amateur Sport Club”meant and searched for paths that will enrich the opportunities of the“Amateur Clubs”in developing world. This lead us to the“Foundation”reality in the Wrestling Specialization Club of Istanbul. That is: While evaluating the sport of wretling from the psychosocial point of view we stressed in our research the fact that branches such as long distance running, box etc. Are in demand in communities which we classify as economically medium or bellow the medium communities, since the case is so, for the wresting clubs which appeared in communities which have anyway financial problems a necessity to provide an atmosphere that gives first of al security to the spotmen appeared. That's where“Foundation”became a current subject. The possibilities and continuity of a club which is under the guardianship of the Foundation were revealed. 75Furthermore it was observed during the research that the club administration does not pay equal attention to the branches in the clubs with more than one branches. This situation reveals a danger for the branch of wrestling the demand for which is anyway very small in our society and press. A single sport branch to be dealt with, or an organization directed towards a single branch on the level of founding a new club is the most acceptable from for the branch of wrestling. Related to this subject, it is necessary that the administration responsible for the wrestling clubs and associations should be administrators who come from the wrestling sport itself. Because nowadays barnches sch as football, basketball receive sufficient attention from the administrative sector since these sports keep thier popularity. And the sport of wrestling needs administrators who are brought up within wrestling itself, who have experienced its problems, in other terms administrators who“are stepping on the wrestling ring”. Such structure is more useful for the future of the sport of wrestling. As a result our recearch led us to the unavoidability of the“foundation”establishment clubs. But the realisation of such a structure is not an easy work of course. The material impossibilities are among the main problems which constitute an obstacle for the stucture. But the idea of the transition from the great number of clubs into associations which are less in number but more comprehensive and productive by the unification of the existing clubs in the direction of definite profits can be a sloution. Such transition will make the realisation of the foundation project esaier. If we want to grasp the successes in the sport of wrestling which we yearn for the clubs which are a sourse for wreslers need rapidly this type of structure. 76