Bir kamu hastanesinde görev yapan sağlık çalışanlarının kesici-delici tıbbi aletleri güvenli kullanımlarına yönelik tutumlarının değerlendirilmesi
The evaluation of healtcare profesionals' attitudes towards safe use of needle-stick and sharp medical instruments in A public hospital
- Tez No: 576271
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ÜNSAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu kesitsel ve tanımlayıcı araştırma, sağlık çalışanlarının kesici-delici tıbbi aletleri güvenli kullanımına yönelik tutumlarının değerlendirilmesi amacıyla planlandı. Araştırma, Ocak 2018 – Mart 2018 tarihleri arasında bir kamu hastanesinde görev yapan 137 hemşire, 59 doktor, 28 ebe ve 24 sağlık memuru olmak üzere 248 sağlık çalışanı üzerinde uygulandı. Veriler ''Sağlık Çalışanı Tanıtım Formu'' ve ''Sağlık Çalışanlarının Kesici-Delici Tıbbi Aletleri Güvenli Kullanımına Yönelik Tutum Ölçeği'' ile toplandı. Çalışmadan elde edilen veriler NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 programında ortalama, standart sapma, yüzdelik, Mann Whitney U testi, Spearman korelasyon analizi, Kruskal Wallis, Enter ve Backward Stepwise Regresyon Analizi kullanıldı. Verilerin istatiksel analizinde p0,05).
Özet (Çeviri)
THE EVALUATION OF HEALTCARE PROFESIONALS' ATTITUDES TOWARDS SAFE USE OF NEEDLE-STICK AND SHARP MEDICAL INSTRUMENTS IN A PUBLIC HOSPITAL SUMMARY This cross-sectional and descriptive study aimed to investigate healthcare professionals' attitudes towards safe use of needle-stick and sharp medical instruments. The study was conducted on 248 healthcare workers (137 nurses, 59 doctors, 28 midwives and 24 healthcare officers) who worked in a public hospital between January 2018 and March 2018. The data were collected through“Healthcare Workers Demographics Form”and“the Scale of the Attitudes of Healthcare Workers towards to Safe Use of Needle-stick and Sharp Medical Instruments”. The statistical analysis was performed using NCSS (Number, Cruncher Statistical System) 2007. Data were analysed by the mean, standard deviation, and percentage, Mann-Whitney U test, Spearman correlation analysis, Kruskal Wallis, and Enter and Backward Stepwise Regression Analysis. In all analyses, p0,05).