Profilaktik tedavi alan migrenli hastalarda akupunktur tedavisinin atak sıklığı ve fonksiyon kaybı üzerine kısa dönem etkisi
Short-term effect of acupuncture treatment on the frequency of attacks and the loss of function in patients with migraine receiving prophylactic treatment
  1. Tez No: 576281
  2. Yazar: RABİA RUKİYE AKINCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN ÇAYIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Profilaktik Tedavi Alan Migrenli Hastalarda Akupunktur Tedavisinin Atak Sıklığı Ve Fonksiyon Kaybı Üzerine Kısa Dönem Etkisi Giriş ve Amaç: Migren, toplumun %10-12'sini etkileyen, hastaların yaşam kalitelerini önemli ölçüde kısıtlayan ve çoğunlukla iş günü kayıpları ile maliyet yükü oluşturan yaygın bir primer baş ağrısı bozukluğudur. Migren tedavisinde bazı hastalar için akut atak tedavisi yeterli olmaktayken; bazı hastalarda bu tedaviye rağmen kişinin yaşam kalitesinin ve günlük yaşamının olumsuz etkilenmesi ve akut atak tedavisinin etkisizliği nedeniyle proflaktik tedavi gerekmektedir. Profilaktik tedavide kullanılan ilaçların her birinin kendine özgü potansiyel yan etkileri vardır ve uzun süre kullanımları hem yan etki nedeniyle uyumsuzluğa hem de sağlık giderlerinde artışa ve maddi yüke sebep olmaktadır. Günümüzde birçok ülkede özellikle ağrılı kronik durumlarda tamamlayıcı tedavi olarak kullanılan akupunktur, migren tedavisinde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Çalışmamızda aurasız migren tanılı ve profilaksi tedavisi almakta olan hastalarda akupunktur tedavisinin ağrı, atak sıklığı ve günlük yaşam aktiviteleri üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmamız Nisan-Eylül 2018 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı'na başvuran aurasız migren tanılı ve profilaksi tedavisi almakta olan hastalarla yapılmıştır. Alfa hata payı %5 ve %80 çalışma gücü için müdahale ve kontrol gruplarının her biri 50 kişi olarak hesaplanmış, çalışma dönemi boyunca başvuran 100 migren hastasından çalışmaya katılmayı kabul eden ve dâhil edilme kriterlerini karşılayan toplam 80 hasta ile çalışma tamamlanmıştır. Grupların dağılımında basit randomizasyon yöntemi uygulanmıştır. Kontrol grubundaki hastalar sadece profilaksi tedavisi almış, akupunktur grubu ise profilaksi tedavisine ek olarak haftada 3 seans olmak üzere toplam 12 seans, 30 dakika süre ile akupunktur tedavisi almıştır. Akupunktur tedavisi iki taraflı ST-8, ST-44, LI-4, LI-11, LIV-3, SP-6, GB-1, GB-14, GB-20, Taiyang ve Yintang, GV-14, GV-20, kulak Shenmen noktalarına uygulanmıştır. Migren atakları sırasındaki ağrının şiddetini ölçmek için her iki gruba; çalışmanın başında (VAS 1), birinci ayın sonunda (VAS 2) ve üçüncü ayın sonunda (VAS 3) Görsel Analog Skala (VAS) uygulanmıştır. Hastaların fonksiyon kaybının derecesini ve yaşamlarını ne boyutta etkilediğini ölçmek için çalışmanın başında (MİDAS 1) ve üçüncü ayın sonunda (MİDAS 2) Migrene Bağlı Kayıp Değerlendirme Ölçeği (MİDAS) uygulanmıştır. Çalışmadan elde edilen veriler SPSS 20.0.0 paket programına aktarılarak analiz edilmiş; tanımlayıcı istatistikler, ortalama ± standart sapma ve n(%) olarak verilmiştir. Verilerin analizinde Student-t, Ki-kare testleri kullanılmıştır. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p0,05). Çalışma sonunda akupunktur grubundaki hastaların baş ağrısı süresi ve sıklığı kontrol grubundaki hastalardan anlamlı olarak daha azdı (sırasıyla p=0,002, p=0,040). Araştırmaya katılan hasta gruplarının çalışma başlangıcındaki değerlendirmede belirttikleri VAS puanları arasında anlamlı fark saptanmazken (p=0,704), çalışmanın 1.
Özet (Çeviri)
Short-Term Effect Of Acupuncture Treatment On The Frequency Of Attacks And The Loss Of Function İn Patients With Migraine Receiving Prophylactic Treatment Introduction and aim: Migraine is a common primary headache disorder that affects 10-12% of the population, severely restricts the quality of life of patients, and often causes workload losses and cost burdens. For the treatment of migraine, the treatment of acute attack is sufficient for some patients. In some patients, prophylactic treatment is required due to the quality of life of the patients is reduced, daily life is adversely affected and the ineffectiveness of the treatment of acute attacks. Each of the drugs used in prophylactic treatment has its own potential side effects and their long-term use causes non-compliance with treatment due to side effects and an increase in health expenses and financial burden. Acupuncture, which is used as a complementary treatment especially in painful chronic conditions in many countries, is also widely used in migraine treatment. The aim of this study was to investigate the effect of acupuncture treatment on pain, frequency of attacks and daily living activities in patients with migraine without aura and who were receiving prophylaxis treatment. Method: The study was conducted between April and September 2018 with the patients who were diagnosed with migraine without aura and who were receiving prophylaxis treatment. A total of 80 patients who met the study group and accepted to participate in the study were included in the study. Simple randomization method was used in the distribution of groups. Patients in the control group received only prophylaxis treatment and acupuncture group received acupuncture treatment for a total of 12 sessions, 3 sessions per week in addition to prophylaxis treatment. Acupuncture treatment was applied on two-sided ST-8, ST-44, LI-4, LI-11, LIV-3, SP-6, GB-1, GB-14, GB-20, Taiyang and Yintang, GV-14, GV- 20, the ear Shenmen points. In order to measure the severity of pain during migraine attacks; Visual Analog Scale (VAS) was applied at the beginning of the study (VAS 1), at the end of the first (VAS 2) and third month (VAS 3). The Migraine Disability Assessment Test (MIDAS) questionnaire was administered at the beginning of the study (MIDAS 1) and at the end of the third month (MIDAS 2) in order to measure the extent of the patients' loss of function and the extent of their lives. The data obtained from the study were analyzed by transferring to SPSS 20.0.0 package program. Descriptive statistics were presented as mean ± standard deviation and n (%). Student-t and Chi-square tests were used for data analysis. The level of statistical significance was accepted as p 0.05). At the end of the study, the duration and frequency of patients' headache in the acupuncture group were significantly lower than the control group (p = 0.002, p = 0.040, respectively).