Migrenli hastalarda transkranial ultrasonografi yoluyla beyin dokusu değişikliklerinin incelenmesi ve depresyonla ilişkisi
Examination of brain tissue changes by transcranial ultrasonography in migraine patients and evaluation of their relationship with depression
  1. Tez No: 814016
  2. Yazar: ESRA AŞIKDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ÜNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu çalışmada migren hastalarında transkranial ultrasonografi ile derin beyin parankim yapılarının incelenmesi ve migren seyri, prognozunu ve tedavi seçiminde önemli bir etmen olan depresyonla ilişkisinin araştırılması planlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 2018- 2021 yılları arasında Akdeniz Üniversitesi Nörosonoloji Laboratuarında ultrasonografi kayıtları bulunan 43 sağlıklı kontrol ve Uluslararası Baş Ağrısı Derneği kriterine göre auralı ve aurasız migren tanısı alan 42 hastanın ultrasonografi verileri dahil edildi. Katılımcıların Hamilton Depresyon ölçek sonuçları ve migrenlilerin MIDAS skorları ve sosyodemografik verilerini içeren kayıtları da retrospektif olarak değerlendirmeye alındı. Bulgular: Sosyodemografik olarak, migrenlilerde aile öyküsü ve sigara kullanımı kontrollere göre daha sık gözlendi (p=0,001, p=0,046). Migrenli hastalarda, kontrol grubuna göre Hamilton Depresyon skorları daha yüksek saptandı (p=0,008).
Özet (Çeviri)
Objective: This study was planned to examinate the deep brain parenchyma structures via transcranial ultrasonography in migraine patients and to investigate their relationship with depression which is an important factor contributing to the choice of treatment and prognosis Materials and methods: Between 2018- 2021, 43 healthy controls who had ultrasonography records in the Akdeniz University Neurosonology Laboratory and 42 patients who were diagnosed with migraine with aura and without aura according to the International Classification of Headache Disorders-3-Beta criteria were included in the study. Participants' sociodemographic data, Hamilton Depression scale and migraine patients' MIDAS scores were eveluated Results: Smoking and family history of migraine were more frequent in migraineurs compared to control's (p=0.001, p=0.046). Hamilton Depression scores were higher in the migraine group (p=0.008).