Hemşirelerin meme kanseri taramalarına yönelik uygulamaları ve sağlık inançları
NPractices and beliefs of nurses for breast cancer screening
- Tez No: 576282
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRSEN ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Evde Bakım Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç : Bu araştırma, hemşirelerin meme kanseri taramalarına yönelik uygulamaları ve sağlık inançlarını incelemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Materyal ve Methot : Araştırma, Mayıs-Haziran 2017 tarihleri arasında Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Erişkin Hastanesi'nde yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini bu hastanede görev yapan toplam 480 kadın hemşire oluşturmuştur. Örneklem seçimine gidilmeden araştırmayı gönüllü kabul eden 324 hemşire araştırma kapsamına alınmıştır. Veriler araştırmacı tarafından literatür bilgileri doğrultusunda geliştirilen 24 sorudan oluşan bir anket formu ve Meme Kanseri Taramalarında Champion'un Sağlık İnanç Modeli Ölçeği ile toplandı. Bulgular : Hemşirelerin yaş ortalaması 30,952'dir. Hemşirelerin %59'u evlidir.Ailelerinde %15.7 oranında meme kanseri öyküsü bulunmaktadır.Hemşireler üzerinde yapılan bu çalışmada klinik meme muayenesi için %85.5 doktora gitmezken, %75'i kendi kendine meme muayenesi yaptırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim : The purpose of this descriptive research is to investigate the practices and beliefs of nurses for breast cancer screening. Material and Method : This research is conducted at Ondokuz Mayıs University Adult Hospital in Samsun, between May to June in 2017. The population of the study consisted of 480 female nurses working in this hospital. The sample consisted of 324 nurses who accepted the study voluntarily without selecting the sample. The data were collected by a questionnaire consisting of 24 questions developed by the researcher in line with the literature and the Champion Health Belief Model Scale for Breast Cancer Screenings. Results: The mean age of the nurses was 30,952. 59.7% of the nurses are married. 15.7% of the families have a history of breast cancer.