Juvenil sistemik lupus eritematozuslu çocuklarda hastalık takibinde ya da teşhisinde sitopeni olan ve olmayanlar arasında hemofagositik lenfohistiyositoz mutasyon varlığı incelemesi
  1. Tez No: 576283
  2. Yazar: EMRE GÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN TIRAJE CELKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Romatoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Hematology, Rheumatology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Juvenile sistemik lupus eritematozuslu çocuklarda hastalik takibinde ya da teşhisinde sitopeni olan ve olmayanlar arasinda hemofagositik lenfohistiyositoz mutasyon varliği incelemesi Bu araştırmaya Cerrahapaşa Tıp Fakültesi Çocuk Romatoloji Bilim Dalı tarafından takipli 57 juvenil Sistemik Lupus Eritematozus tanılı hasta katıldı. Juvenil sistemik lupus eritematozuslu hastalar takibinde ya da teşhisinde bir veya birden fazla seride sitopenisi gelişenler ve gelişmeyenler olarak gruplara ayrıldı. Çalışmaya alınan hastalarda sintaksin ve perforin mutasyonu taraması yapıldı. Çalışmamızda araştırdığımız mutasyonlar ve polimorfizmler herhangi bir sağlık problemi olmayan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi adölesan ve genel çocuk polikliniklerine sağlık taraması amacıyla başvuran 48 sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırılarak değerlendirildi. Çalışmaya katılan hastalarımızın 39(%68)'u kız, 18(%31)'i erkekti, K:E oranı 2.1:1 idi. Tek seride sitopenisi olan 22 hasta, bisitopenisi olan 9 hasta, pansitopenisi olan 4 hasta, sitopenisi olmayan 22 hasta bulunmaktaydı. Mutasyon analizine göre STX11 geni, 2. Ekzonda 4 hastada mutasyon vardı. STX11 geni 2. ekzonunda 11 hastada polimorfizm bulunmaktaydı. Bunlar sitopeni olan ve olmayanlar ve kontrol grubu ile karşılaştırıldığında istatistiksel açıdan anlamlı fark saptanmadı. PRF1 geninde 1. Ekzonda 8 hastada tekli nükleotid değişimi tespit edildi. Bu değişim hemolitik anemisi olan jSLE hastalarında istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Aynı zamanda kontrol grubu ile karşılaştırıldığında perforinin tekli nükleotid değişiminin jSLE hastalarında bulunması istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Hemofagositik lenfohistiyositoz hastalığı ile jSLE hastalığının patofizyolojisinin benzer yollardan geliştiği düşünülerek ortak bir genetik mutasyon saptanmaya çalışıldı.
Özet (Çeviri)
Investigation of hemophagocytic lymphohistiocytosis mutation in patients with juvenile systemic lupus erythematosus in patients with or without cytopenia in disease monitoring or diagnosis. Fifty seven juvenile systemic lupus erythematosus followed by Cerrahapaşa Faculty of Medicine, Department of Pediatric Rheumatology. Patients with juvenile systemic lupus erythematosus were divided into two groups who developed cytopenia in one or more series in the follow-up or diagnosis. or not were evaluated for syntaxin and perforin mutation. The mutations and polymorphisms we investigated in our study were evaluated in comparison with 48 healthy control groups. All of patients and control group who applied for health screening to the adolescent and general child polyclinics without any health problems. Thirty nine patients (68%) were female and 18 (31%) were male. The F: M ratio was 2.1: 1. There were 22 patients with cytopenia in one series, 9 patients with bicytopenia, 4 patients with pancytopenia, 22 patients without cytopenia. According to mutation analysis, there were mutations in 4 patients in 2nd exon of the STX11 gene. In the second exon of STX11 gene, 11 patients had polymorphism. There were no statistically significant differences between these two groups with and without cytopenia. Single nucleotide change was detected in 8 patients in the 1st exon of the PRF1 gene. This change was statistically significant in jSLE patients with hemolytic anemia. It was also statistically significant that single nucleotide changes of perforin were found in jSLE patients compared to the control group. The pathophysiology of hemophagocytic lymphohistiocytosis and the pathophysiology of jSLE disease is thought to be developed in a similar way and a common genetic mutation has been tried to be determined.