Eroin örneklerindeki bileşenlerin belirlenmesi ile silika WPS3 ve silika 005 adsorbanlarıyla değerlendirilmesi
  1. Tez No: 57629
  2. Yazar: MENDERES KOYUNCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
oz Farklı fiziksel özelliklerde seçilen üç ayrı eroin örneğinin, direk analizleri yapılarak saf eroin miktarları ve örneklerdeki diğer bileşenler belirlenmiştir. Sonuçta üç örneğin de birbirinden farklı olduğu, bu duruma üretimde kullanılan hammadde safsızlıklarının, tam olarak saflaştırılmamış morfin kullanılmasının veya sonradan ilave edilen katkı maddelerinin neden olabileceği sonucuna varılmıştır. Eroin örnekleri ODS Silika ve Silika WPS3 ile değişik zaman aralıklarında adsorpsiyona tabi tutulmuş ve silika WPS3' daha iyi bir adsorban olduğu, adsorpsiyonun ilk 5 ile 10 dakika arasında etkin bir şekilde gerçekleştiği ve örneklerdeki eroin yanında diğer bileşenlerin de adsorblandığı görülmüştür. Sonuç olarak katkı maddesi silika olan eroin örneklerinin analizlerinde, bu adsorpsiyon olayının da dikkate alınması gerektiği ortaya çıkmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Eroin, Yasadışı Eroin, Adsorpsiyon, Kapiler Kolonlu GC-MS ABSTRACT The amount of pure heroin and the other compounds were determined by direct analysing of the selected three heroin samples at different physical properties. In result, the differences of each three samples were found that can be caused impurities of raw material, using uncompleted purification of morphine and adulterant materials which are commonly added to illicit heroin samples. The heroin samples were treated with ODS silica and silica WPS3 for adsorption at different period of time. It was showed that silica WPS3 was better adsorbent than ODS silica and adsorption was occured very fast at 5-10 minutes and the other compounds were adsorbated like heroin. As a result the adsorption phenomena must be taken care to analysing of the heroin samples which can be contained silica as an adulterant material. KEY WORDS: Heroin, Illicit Heroin, Adsorption, Capillary Column GC-MS
Özet (Çeviri)