Van kıraç şartlarında yetiştirilen mavi ayrık (Agropyron intermedium (Host) Beauv.)'a uygulanan değişik sıra aralığı ve gübrelerin ot ve tohum verimleri ile bazı verim unsurlarına etkileri üzerine bir araştırma
- Tez No: 57630
- Danışmanlar: PROF.DR. CENGİZ ANDİÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Van kıraç şartlarında 1991-1994 yılları arasında yürütülen bu araştırmada; değişik sıra aralıkları (30, 45 ve 60 cm) ile farklı azot (0.5 ve 10 kg N/da) ve fosfor (0, 2,5 ve 5 kg P205/da) gübre dozlarının Mavi ayrık (Agropyron intermedium (Host.) Beauv.) bitkisinde verim ve kalite özellikleri üzerine etkileri incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; değişik sıra aralıklarının yaş ot verimi, kuru ot verimi, ham protein oranı, ham protein verimi, tohum verimi ve bitki boyuna etkisi çok önemli olmuştur. Buna göre en yüksek yaş ot, kuru ot, ham protein ve tohum verimi 30 cm; ham protein oranı ve bitki boyu 60 cm sıra aralığında yapılan ekimlerden elde edilmiştir. Farklı azot dozlarının etkisi bütün verim unsurlarında da çok önemli bulunmuştur. En yüksek verimler dekara 10 kg azot (N) uygulamasından elde edilmiştir. Fosfor dozlarının da verim ve verim unsurlarına etkisi çok önemli olmuştur. En yüksek yaş ot, kuru ot ve ham protein verimi 5 kg P205/da gübre dozu uygulamasından elde edilirken; en yüksek ham protein oranı, tohum verimi ve bitki boyu 2.5 kg P205/da gübre dozu uygulamasından elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted under dry (non-irrigated) conditions of Van from 1 99 1 to 1994. It was investigated that the effects of different row spacing (30, 45 and 60 cm), and different levels of nitrogen (0, 50 and 100 kg N/ha) and phosphorous (0, 25 and 50 kg P205/ha) on yield and some guality characteristic of intermediate wheatgrass {Agropyron intermedium (Host.) Beauv.). The effects of different row spacing on fresh herbage yield, dry harbage yield, crude protein rate, crude protein yield, seed yield, and plant height were found very significant according to result of study. Therefore, the heighest fresh and dry herbage yield, crude protein and seed yield were obtained from 30 cm row spacing while the heighest crude protein rate and plant height were obtained from 60 cm row spacing. On the other hand, different nitrogenous levels affected all of the plant yield component importantly. The heighest yield for per hectar were obtained from 100 kg N application. Also, phosphorous affected yield and yield component of plants importantly. While the heighest fresh and dry herbage yield and crude protein yield were obtained from 50 kg P205/ha application, the heighest crude protein rate, seed yield, and plant height were found from 25 kg P205/ha application.