Lise öğrencilerinin spora yönelik tutumları ve öz yeterlilik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relati̇onshi̇p between hi̇gh school students' atti̇tudes towards sports and self – effi̇cacy levels
  1. Tez No: 576291
  2. Yazar: İBRAHİM KAZANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. YUNUS ÖZTAŞYONAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu araştırmanın amacı Artvin ilinde lise düzeyinde öğrenim gören öğrencilerin spora yönelik tutumları ve özyeterlilik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma verileri 2018-2019 eğitim - öğretim yılında Artvin il merkezinde bulunan Artvin Fen Lisesi ve Anadolu İmam Hatip Lisesinde öğrenim gören 243 erkek, 257 kadın olmak üzere toplam 500 öğrenciden elde edilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak Şentürk (2012) tarafından oluşturulan“Spora Yönelik Tutum Ölçeği”ile Jerusalem ve Schwarzer tarafından 1981yılında geliştirilmiş, Türkçeye çevirisi Yeşilay (1996) tarafından yapılmış“Genel Öz Yeterlilik Ölçeği”kullanılmıştır. Öğrencilerin demografik özelliklerin belirlenmesinde de ''Kişisel Bilgi Formu'' kullanılmıştır. Tutum ve özyeterlilik arasındaki ilişkinin test edilmesinde Pearson Correlation Testi, iki grup karşılaştırmalarında Mann Whitney U testi, bağımsız ikiden fazla grubun karşılaştırılmasında ise Kruskall Wallis testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda tutum ve özyeterlilik arasında 0,01 düzeyinde 0,277 oranında pozitif yönlü düşük bir ilişki olduğu görülmüştür. Sınıf ve bölüm değişkeni ile tutum arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığı (p>,05), sınıf değişkeni ile özyeterlilik arasında anlamlı farklılık olduğu (p,05) görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between high school students' attitudes towards sports and self-efficacy levels in Artvin province. Research data shows that students who are receiving education in Artvin science High School and Anatolian Imam Hatip High School in 2018-2019 make up 243 boys and 257 girls that totals to 500. In the research,“Attitude Scale Towards Sport”which was developed by Şentürk (2012) and“General Self – Efficacy Scale”which was developed by jerusalem and schwarzer in 1981 and translated into Turkish by Yeşilay (1996) were used as data collection tool. For determining the students' demographic traits, a source named '' Personal Information Form'' was used. '' Pearson Correlation Test'' for testing the relations between behaviour and self – sufficiency '' Mann Whitney U Test'' for comparison between two groups and '' Kruskall Wallis Test'' for comparison of more than two groups were used. As a result of the research, it was seen that there was a positive low correlation between attitude and self – efficacy at the level of 0,01 at 0,277. There isn't a statistically meaningful difference between '' Class and section variant and behaviour'' (p>0.05), there is a meaningful difference between class variety and self – sufficiency (p0.05).