Muhasebe ve vergi yönüyle finansal kiralama işlemleri
Financial leasing from the paint of accouning and taxation
  1. Tez No: 576295
  2. Yazar: MİRAÇ BURAK KUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Para Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Çalışmamda, kiralama işleminin tarihsel gelişimi, finansal kiralama işlemlerinin gelişim süreci ve finansal kiralama işlemlerinin Dünya ve Türkiye'deki yeri, ülkemizde finansal kiralama alanında yapılan ilk değişiklik olan 3226 Sayılı Finansal Kiralama Kanunu, akabinde 213 Sayılı Vergi Usul Kanununda yapılan değişiklikle beraber finansal kiralama işleminin nasıl değerlemesi gerektiğine ilişkin açıklamaları içeren Finansal Kiralama İşlemlerinde Değerleme başlıklı Mükerrer 290'ıncı madde, bu değişiklikleri takiben yayımlanan 6361 Sayılı Finansal Kiralama Faktoring ve Finansman Şirketleri Kanunun ve son olarak 17 Numaralı Türkiye Muhasebe Standardı ve bu standardı mülga haline getiren 16 Numaralı Türkiye Finansal Raporlama Standardı yayımlanmıştır. Çalışmamda yasal mevzuatta yer alan açıklamalar, yasal mevzuatın birbiriyle olan uyumu ve çelişkileri, uygulanabilirlik alanları, yasal mevzuat üzerinde yapılması gereken değişikliklerin neler olması gerektiği bu değişikliklerin nasıl sonuçlanacağı üzerinde durulmuştur. Bu bağlamda dünya üzerinde etkin bir finansman yöntemi olan finansal kiralamanın ülkemizde hali hazırda beklenilen talebi bulmaması, ülkemizde, finansal kiralamaya ilişkin düzenlemelerin sektörün ihtiyaçlarını karşılamada yeterli düzeyde olmadığı ve yenilenmesi gerektiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In my work, the historical development of the lease, the place in the world and in Turkey the process of development and leasing transactions of leasing operations in our country, the first amendment to the lease area of 3226 numbered Leasing Law, how the leasing transactions with the amendment made in 213 numbered Tax Procedure Law, then valuation of financial lease contains a statement that must valuation entitled repeated 290'ınc article, published after these changes 6361 numbered Leasing Law Factoring and Financing Companies and finally 17 numbered Turkey Accounting standards, and that makes this standard abolished 16 numbered Turkey Financial Reporting standards has been published . In my study, the explanations in the legal legislation, the harmonization and contradictions of the legal legislation with each other, the areas of applicability, the changes that should be made on the legal legislation and how it should be emphasized are discussed. In this context, it has been seen that financial leasing, which is an effective financing method in the world, does not find the expected demand in our country and the regulations regarding leasing in our country are not sufficient to meet the needs of the sector and need to be renewed.