Osmanlı'da borsa ve sosyal hayata etkileri
The stock market in Ottoman Empire and its impacts on social life
- Tez No: 576296
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHİM FAHİMİ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Tarih, Economics, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
“Osmanlı'da Borsa ve Sosyal Hayata Etkileri”başlıklı bu çalışmada 19.yüzyılı etkisi altına alan borsa konusunu incelenmeden önce, ilk bölümde Osmanlı ekonomisi genel bir çerçevede incelenmiştir. 16.yüzyıldan 18.yüzyıla kadar Osmanlı'nın ekonomi anlayışı, iktisadi alandaki temel kavramları ve kurumları üzerinde durulmuştur. Daha sonra 19.yüzyılın genel değerlendirmesi yapılmış ve Batılılaşma sürecine giren devletin bu süreçte yaptığı mali ve idari düzenlemeleri incelenerek finansal piyasalarda yapılan borçlanmaların başlangıcı araştırılmıştır. Üçüncü bölümde borsaların Avrupa'daki ilk örnekleri, Osmanlı Devleti'nde ilk ortaya çıkışı, resmi olmayan Galata Borsası ve 1874 yılında yayınlanan nizamname ile resmi bir kimlik kazanan Dersaadet Tahvilat Borsası incelenmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise borsanın sosyal hayata etkileri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study named“The Stock Market in Ottoman Empire and Its Impacts on Social Life”, before reviewing the stock market issue which influenced 19th century, the economy of Ottoman has been reviewed in the first part within the general framework. From 16th century to 18th century, within the economic conception of Ottoman, it was dwelt on the fundamental phenomenons and foundations in economic field. Later on, the general assessment of 19th century was carried out and it was researched the beginning of borrowings in financial marketsby probing the amendments which the state that was undergoing to westernization process made in this period. In third part, the preliminary examples of the stock markets in Europe, their first emerging in Ottoman Empire, the unofficial Galata Stock Market and Dersaadet Bonds Stock Market which gained an identity with an ordinance issued in 1874 were reviewed. In the last part of the study, it has been dwelt on the influences of Stock Market on social life.