Kalıntı sütle büyütmenin kuzularda gelişme özelliklerine etkisi
The Effect of growth with residual milk on grown traits of lambs
- Tez No: 57631
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUFAN ALTIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Kalıntı Sütle Büyütmenin Kuzularda Gelişme Özelliklerine Etkisi Bu araştırma Yüzüncü Yıl üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Uygulama Çiftliğinde 90 baş Akkaraman ve Hamdani x Akkaraman melezi kuzusu üzerinde yapılmıştır. Ana yaşı, doğum tipi, cinsiyet, büyütme yöntemi, ırk, ana ağırlığı, kuzunun doğum ağırlığı, ve yaşı gibi kimi sistematik çevre etmenlerinin etkilerinde incelenmiştir. Doğum ağırlığı 3.68 kg, sütten kesim canlı ağırlığı 13.42 kg, 90. gün canlı ağırlığı 17.51 kg, 120. gün canlı ağırlığı 23.35 kg, 150. gün canlı ağırlığı 26.48 kg, 180. gün canlı ağırlığı 28.69 kg olarak bulunmuştur. Günlük canlı ağırlık artışları ise sütten kesime kadar 0.173, 90. güne kadar 0.159, sütten kesim ile 90. gün arası 0.218, 120. güne kadar 0.171, sütten kesim ile 120. gün arası 0.173, 90. gün ile 120. gün arası 0.208, 150. güne kadar 0.159, sütten kesim ile 150. gün arası 0.151, 90. gün ile 150. gün arası 0.157, 120. gün ile 150. gün arası 0.107, 180. güne kadar 0.146, sütten kesim ile 180. gün arası 0.135, 90. gün ile 180. gün arası 0.128, 120. gün ile 180. gün arası 0.089, 150. gün ile 180. gün arası 0.074 kg/gün olarak hesaplanmıştır. Anahtar kelimeler; Kuzu, kalıntı süt, gelişme.
Özet (Çeviri)
The Effect of Growth With Residual Milk on Grown Traits of Lambs This study was conducted on the 90 Akkaraman and Hamdani x Akkaraman crossbred lambs in the farm of Agricultural Faculty of Y. Y. Univ. The effects of systematic environmental factors ewe age, birth types, sex, growing method, genotypic, ewe weight, birth weight and age of the lamb such s were stocked in this research. The weights of birth, live weight of weaning, live weight of 90th, 120th,, 150th and 180th day were founded as 3.68, 13.42, 17.51, 23.35, 29.48 and 28.69 kg respectively. The daily live weight gains for weaning, 90th days, between 90th days and weaning, 120th days, between 120th day and weaning, between 90th days and 120th days, 150th days, between 90th days and 150th days, between 180th day and weaning, between 90th day and 180th day, between 120th days and 180th days and between 150th days and 180th days were calculated; 0.173, 0.159, 0.218, 0.171, 0.173, 0.208, 0.159, 0.151 0.157 0.107, 0.146, 0.135, 0.128, 0.089 and 0.074 Key words; Lamb, residue milk, growing,