Makrolid kalıntılarının sütte analizi için sıvı kromatografik yöntemin optimizasyonu
The optimization of lc method for the analyses of some macrolide residues in milk
  1. Tez No: 259093
  2. Yazar: SENEM ŞANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP SEYDİM, PROF. DR. GÜLEREN ALSANCAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Makrolid antibiyotikler yapılarında lakton halkası bulunduran lipofilik moleküllerdir. Veteriner hekimlikte mikrobiyal enfeksiyonları önlemeleri yanı sıra hayvansal gıdalara hayvan gelişimini sağlamak için kullanılan bileşiklerdir. Avrupa Birliği veteriner hekimlikte kullanılan makrolidlerin maksimum kalıntı sınırlarını(MRLs) düzenleyen yönetmelikte hazırlamıştır. Bu nedenle sütte tayinleri ile ilgili kromatografik çalışmalar son yıllarda önem kazanmıştır.Ancak literatür kaynakları ve yapılan tezler incelendiğinde makrolidlerin sıvı kromatografik ayırmalarının optimizasyonu ve optimum şartların süt numunesine uygulanmasında yeterince çalışma olmadığı anlaşılmıştır.Yapılan bu çalışma ile seçilen makrolid türü bileşiklerden tylosin, roksitromisin, eritromisin, tilmikosin, josamisinin sıvı kromatografik yöntemle tayini için metot optimizasyonu yapılmıştır. Sağlamlık çalışmaları yapılmıştır. Sütte tylosinin analizi için metot geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Macrolide antibiotics are lipophilic molecules with a central 12?16 carbon atom lactone ring to which several amino and/or neutral sugars are bound. They are widely used in human and veterinary medicine to prevent and treat microbial infections. Some macrolides are permanently used as feed additives to promote animal growth. The European Union has established regulations for most of the drugs used in veterinary medicine, including macrolide antibiotics and has set out maximum residues levels (MRLs) for them.But there is no enough study about macrolide for method optimization and determination in milk sample.In this study the method optimization and robustness study by HPLC for tylosini roxithromycin, erythromycin, tilmicosin and josamycin were performed. Determination of tylosin in milk was also studied.