İngiltere-Arjantin ilişkileri: Falkland Savaşı
England-Argenti̇na relati̇ons: Falklands War
- Tez No: 576328
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYDAR ÇORUH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
İngiltere ve Arjantin arasındaki ilişkilerde önemli bir yeri olan Falkland Anlaşmazlığı, 1833 yılında Arjantinli yerleşimcilerin İngilizler tarafından Falkland Adaları'ndan güç kullanılarak uzaklaştırılmasıyla başlamıştır. Arjantin hükümetleri, 1833 yılından günümüze İngiliz idaresinde bulunan adaların egemenliği üzerinde hak iddia etmektedir. Bu iddiaların İngiltere tarafından dikkate alınmaması anlaşmazlığı farklı bir boyuta taşımıştır. Birleşmiş Milletler, Falkland Adaları'nın egemenliği konusunda bir anlaşmazlığın varlığını 1965 yılında kabul etmiştir. İngiltere ve Arjantin, anlaşmazlığın çözümü için karşılıklı görüşmelere davet edilmiştir. Ancak bu görüşmelerin bir sonuca ulaşmadığını öne süren Arjantin cuntası, 2 Nisan 1982'de Falkland Adaları'nı işgal etmiştir. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Arjantin askerlerinin adalardan geri çekilmesini istemiştir. Ancak Arjantin ordusu bu isteğe uymamıştır. İngiltere, 110 gemiden oluşan bir filo hazırlamış ve Güney Atlantik'e göndermiştir. 74 gün süren savaş 14 Haziran 1982 tarihinde Arjantin askerlerinin teslim olmasıyla sonuçlanmıştır. İngiltere, 1982 yılına kadar yapılan görüşmelerde Falkland Adaları'nın egemenliğini Arjantin'e devretmeyi neredeyse kabul etmiş olsa da 1982 yılından sonra bu konuyu tartışmaya açmayacağını duyurmuştur. Arjantin Devleti ise Falkland yenilgisine rağmen Adalar üzerindeki egemenlik iddialarından bugün de vazgeçmemiştir. Taraflar arasında yapılan görüşmelerde savaşın anlaşmazlığı çözmediği kabul edilmiştir. Bugün Falkland Adaları'nın egemenliği, çözülememiş bir sorun olarak iki ülke arasındaki ilişkilere yansımaktadır. Bölgenin zengin petrol ve doğal gaz yataklarına sahip olması ve Arjantin'in hak iddialarına karşı Adalıların İngiliz idaresinde kalmak istemeleri anlaşmazlığın çözümünü zorlaştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Falkland dispute, which played an important role in relations between England and Argentina, began in 1833 when the British displaced Argentine settlers from the Falkland Islands by force. The Argentine governments have claimed the sovereignty of the islands under British rule since 1833. The fact that these claims were not taken into consideration by the UK took the dispute to a different dimension. In 1965, the United Nations recognized the existence of a dispute over the sovereignty of the Falkland Islands. The United Kingdom and Argentina have been invited to negotiate a settlement. However, the Argentine junta invaded the Falkland Islands on 2 April 1982, claiming that these negotiations did not lead to a conclusion. The United Nations Security Council requested the withdrawal of Argentine troops from the islands. However, the Argentine army did not comply with this request. England prepared a fleet of 110 ships and sent it to the South Atlantic. The war, which lasted 74 days, resulted in the surrender of Argentine troops on 14 June 1982. Although Britain almost agreed to transfer the sovereignty of the Falkland Islands to Argentina in the negotiations until 1982, it was announced that it would not open the issue after 1982. Despite the Falkland defeat, the Argentine State has not given up its claims of sovereignty over the Islands. During the negotiations between the parties, it was acknowledged that the war did not resolve the dispute. Today, the sovereignty of the Falkland Islands is reflected in the relations between the two countries as an unsolved problem. The fact that the region has rich oil and gas deposits and that the Islanders want to stay under British rule against Argentina's claims make the resolution of the dispute difficult.