Mobilya tasarımında yapay zeka: Tasarım ve ar-ge merkezleri üzerinden bir değerlendirme
Artificial intelligence in furniture design: an assessment on design and r&d centers
  1. Tez No: 576327
  2. Yazar: YASEMİN ARMAĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÇİN CANKIZ ELİBOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, İç Mimari ve Dekorasyon, Industrial Design, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Teknolojinin gelişmesi ile yapay zeka kavramı artan bir ilgiye şahit olmuştur. İnsana ait iş yapış biçimlerinin algoritmalara tanımlandığı bu alandaki çalışmalar, son yıllarda hiç olmadığı kadar hızlanmış ve neredeyse tüm endüstrilerde yapay zeka uygulamaları yer bulmuştur. Tasarımda yapay zeka uygulamaları ise, pratikte çokça mobilya tasarımı üzerinden örnekler ile geliştirilse de, literatürde özellikle mobilya tasarımında yapay zeka konusunu işleyen çalışmalar çok az sayıdadır. Mobilya tasarım sürecinde yapay zeka ve üretken tasarım kavramının örnek ve değerlendirmeler ile araştırıldığı bu çalışmanın konusu yapay zeka destekli tasarım araçlarının mobilya tasarım süreçlerine ve tasarımın geleceğine etkisidir. Bu kapsamda mobilya sektöründe faaliyet gösteren Tasarım ve Ar-Ge Merkezi yetkilileri ile görüşülmüş, yapay zeka kavramının avantaj ve dezavantajları tartışılarak, insanın fikri katkısının yapay zeka uygulamalarındaki rolü ile ilgili değerlendirmeleri alınmıştır. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, yapay zeka ve üretken tasarım kavramı kapsamlıca incelenmiş, tanım yöntem ve örneklerine yer verilmiştir. Yapay zekanın doğal zeka ile karşılaştırması, geleceği ve üretken sistemlerin tasarım süreçlerine etkisi tüm yönleri ile irdelenmiştir. İkinci ve üçüncü bölümde ise mobilya tasarımı ve yapay zeka konusu örnekler ile araştırılmış, Tasarım ve Ar-Ge Merkezlerinden bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde tez kapsamında yapılan alan çalışması, yöntem ve bulgulara yer verilmiştir. Tez çalışmasında elde edilen bulgularla, sonuç bölümünde genel bir değerlendirmeyle yapay zekanın geleceği, tasarım süreçlerine etkisi, potansiyel ve vaadlerinden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, the notion of artificial intelligence has witnessed an increasing interest. Studies in this field, where human business forms are defined by algorithms, have accelerated more than ever in recent years and artificial intelligence applications have been found in almost all industries. Artificial intelligence applications in design, on the other hand, are developed with examples of furniture design in practice, but there are very few studies on artificial intelligence in furniture design. The subject of this study in which artificial intelligence and generative design are examined with examples and evaluations in furniture design process is, the effect of artificial intelligence supported design tools on furniture design processes and the future of design. In this context, the officials of the Design and R&D Centers operating in the furniture sector were interviewed, the advantages and disadvantages of the notion of artificial intelligence were discussed and the role of human contribution in artificial intelligence applications was evaluated. The study consists of five chapters. In the first chapter, the notion of artificial intelligence and generative design are examined extensively and the definition, methods and examples are given. The comparison of artificial intelligence with natural intelligence, its future and the effect of generative systems on design processes are examined in all aspects. In the second and third chapters, the subject of furniture design and artificial intelligence were investigated with examples and Design and R&D Centers were mentioned. In the fourth chapter, field study, methods and findings are given. With the findings obtained in the thesis, the future of artificial intelligence, its effect on design processes, potentials and promises are mentioned in a general evaluation.