Üniversite öğrencilerinin ruhsal durumları, stresle baş etme biçimleri ve sigara içme profilleri
University students mental state, ways of coping with stress and smoking profiles
- Tez No: 576329
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAN GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırma, öğrencilerin ruhsal durumları, stresle baş etme biçimleri ve sigara içme profillerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı tipte olan çalışmanın evrenini 2016-2017 eğitim-öğretim döneminde Sivas Cumhuriyet Üniversitesi'nde okuyan 28972 öğrenci, örneklemini ise 770 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmanın verileri“Kişisel Bilgi Formu ve Sigara İçme Profilini Belirleme Anketi”,“Genel Sağlık Anketi(GSA-28)”ve“Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği(SBTÖ)”kullanılarak ve öğrencilerle sınıf ortamında yüz yüze görüşülerek toplanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 22.0 paket programında tanımlayıcı testler, ortalama ve Kolmogorov-Smirnov testi, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis H testi, Independent Samples t testi, One Way ANOVA testi ve Pearson korelasyon testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre öğrencilerin %33.6'sının sigara kullandığı, %63.9'unun düşük ve %7.5'inin yüksek düzeyde bağımlı olduğu saptanmıştır. Öğrencilerin %47.9'unun genel sağlık anketi puanı beş ve üzeri, genel sağlık anketi puan ortalamasının 5.99±6.21olduğu ve öğrencilerin ruh sağlığı açısından riskli olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte öğrencilerin stresle baş etme tarzı olarak kendine güvenli yaklaşım (12.77±3.39), kendine güvensiz yaklaşım(10.41±3.92), iyimser yaklaşım (7.59±2.52), sosyal destek arama(5.87±1.67) ve boyun eğici yaklaşımı(5.82±2.52) puan ortalamalarının olduğu saptanmıştır. Öğrencilerin kendine güvenli yaklaşımı daha çok, boyun eğici yaklaşımı daha az tercih ettikleri belirlenmiştir. Bu çalışmanın sonucunda, üniversite öğrencilerinin ruh sağlığı açısından riskli olduğu, sigara içme sıklıklarının diğer üniversite öğrencileri ile benzer olduğu ve stresle baş etme olarak daha çok kendine güvenli yaklaşımı kullandıkları belirlenmiştir. Ruh sağlığı açısından riskli olan ve sigara kullanan öğrencilerin öncelikli olarak ele alınıp stres ve stresle baş etme konularında eğitim verilmesi önerilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the mental status of the students, the coping styles with stress and the smoking profile. The population of the descriptive study consisted of 28.972 students studying at Cumhuriyet University in 2016-2017 academic year and 770 students in the sample. The data of the study were collected by using“Personal Information Form and Smoking Profile Profile Questionnaire, General Health Questionnaire”and“Coping Style with Stress Scale”. The data obtained in the research, were evaluated with descriptive tests, average and Kolmogorov-Smirnov test, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis H test, independent Samples t test, One Way ANOVA test and Pearson correlation test in SPSS 22.0 program. According to the findings of the research, it is determined that 33.6% of the students were smokers, 63.9% were low and 7.5% were highly dependent. It was determined that 47.9% of the students had a general health survey score of 5 and over, while the mean score of GHQ was 5.99 ± 6.21. It was found that students were risky in terms of mental health. In addition, as a way of coping with stress, students' self-confident approach (12.77 ± 3.39), unsafe approach(10.41 ± 3.92), optimistic approach (7.59 ± 2.52), social support search (5.87 ± 1.67), and submissive approach (5.82 ± 2.52) are preferred. It is determined that, students prefer self-confident approach more than submissive approach. As a result of this study, it was determined that university students were risky in terms of mental health, smoking prevalence was similar to other university students, and used self-confident approach to coping with stress. It is recommended that the students who are at risk for mental health and who are smoking, should be addressed as priority and educated to cope with stress.