Cihênavên serbexo di navbera zimanê Kurdî(Şêwezarê behdînî) û zi̇manê Tirkî da
Kurtçe (Behdini şivesi) ile Turkçe dillerindebağımsız zamirlerin karşılaştırılması
- Tez No: 576333
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2019
- Dil: Kürtçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Yaşayan Diller Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kürt Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
İnsanları hayvanlardan ayıran en önemli özelliklerinden biri konuşmaktır.“Her lisan bir insan”diye bir söz vardır. Bu çalışmanın amacı Türkçe ve Behdînan Kürtçesinde bağımsız zamirlerin karşılaştırılması, fark ve benzerliklerinin gösteril-mesidir. Çalışmanın ismi de buradan gelmektedir.“Türkçe ve Behdînan Kürtçesinde ki bağımsız zamirler”Bu çalışma, içindekiler, özet, sonuç ve kaynakça bölümlerinin dışında üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm Behdînan Kürtçesindeki zamirlerin tespit edilmesi tavrıyla yazılmıştır.“Zamirlerin kavramsal açıklaması, özellikleri, sınıflandırılması, türleri ve dilbilimsel görevleri).”Aynı şekilde ikinci bölüm de Türkçe dilindeki bağımsız zamirlerin tespit edilmesi ve açıklanmasınaayrılmıştır. Aynı tavır bu bölümde de devam etmektedir.“Zamirlerin kavramsal açıklaması, özellikleri, sınıflandırılması, türleri ve dilbilimsel görevleri.”Üçüncü bölümde ise bu iki dildeki bağımsız zamirlerin karşılaştırılmasına çalışılmıştır. Bu tezin amacı olan çalışma iki dildeki benzer ve farklı noktaların tespit edilmesi ve karşılaştırılması, bu bölümde gerçekleştirilmiş ve gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most important features that distinguish humans from animals is talking.“Every language is human. The aim of this study is to compare independent pronouns in Turkish and Behdînan Kurdish and to show their differences and similarities. The name of the study comes from here. Independent pronouns in Turkish and Behdînan Kurdish ”This study consists of three chapters with the exception of the contents, abstract, conclusions and bibliography sections. The first part is written with the attitude of identifying pronouns in Behdînan Kurdish. Second Conceptual explanation, properties, classification, types and linguistic tasks of pronouns.“The second part is devoted to the identification and explanation of independent pronouns in Turkish language. The same attitude continues in this section. Conceptual explanation, properties, classification, types and linguistic tasks of pronouns. ”In the third chapter, comparison of independent pronouns in these two languages is tried. The aim of this thesis is to identify and compare similar and different points in the two languages.