An identification of the levels of use of educational technologies of physical education teachers in the Elaziğ province
Elazığ ilindeki beden eğitim öğretmenlerinin eğitim teknolojileri kullanım düzeylerinin belirlenmesi
- Tez No: 576334
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEBAHATTİN DEVECİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
çalışmanın amacı, Elaziğ ilindeki beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin görüşleri doğrultusunda derslerde kullandıkları eğitimi teknolojilerini ve seviyelerini belirlemektir. Bu çalışma, tasarımı ve konusu olarak betimsel bir çalışmadır. Çalışmanın örneklem grubu Elazığ il merkezinde ortaokul (76 beden eğitimi ve spor öğretmeni) ve ortaöğretimde (76 beden eğitimi ve spor öğretmeni) görev yapan toplam 149 beden eğitimi ve spor öğretmeni oluşturmaktadır. Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenlerinin görüşlerinden elde verilere öncelikli olarak SPSS paket programında normallik analizi yapılmıştır. Normallik analizi sonucunda, parametrik veriler için T-testi ve Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Non-parametrik verilerde ise Mann Whitney U testi ve Wilcoxon testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify the educational technologies and their levels used in lessons of physical education and sports teachers in Elazığ, according to their perceptions. The study is a descriptive study in terms of its design and topic. The sample group of the study consists of a total of 149 physical education and sports teachers, who were working in middle schools (76 physical education and sports teachers) and high schools (76 physical education and sports teachers) in the city center of Elazığ. The data collected from the perceptions of Physical Education and Sports Teachers were initially analyzed in SPSS package software for normality. As a result of the normality analysis, t-test and variance analysis (ANOVA) were conducted for the parametric data. For non-parametric data, Mann Whitney U test and Wilcoxon test were used.