İnmeli bireylerde oturmada fonksiyon testi' nin (OFT) Türkçe versiyonu, geçerlik ve güvenirliği
Turkish version, validity and reliability of the function in sitting test (Fist) in people with stroke
- Tez No: 576341
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEVHER DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
İnme sonrası oturma pozisyonundaki gövde kontrolü, günlük yaşam aktivitelerindeki bağımsızlığın en önemli belirleyicisi olmasına rağmen, oturma dengesini veya oturmada postüral kontrolü ölçmek için kullanılan altın standart bir değerlendirme mevcut değildir. Bu çalışmanın amacı, Oturmada Fonksiyon Testi' nin (OFT) Türkçeye çevrilerek kültürümüze uyarlanması, testin geçerlik ve güvenirlik çalışmasının yapılması ve ölçeğin diğer araştırmacıların kullanımına kazandırılmasıdır. OFT' nin geliştiricisi araştırmacıdan ölçeğin versiyon çalışmasının yapılabilmesi için gerekli izinlerin alınmasını takiben, ölçeğin orijinal dili olan İngilizceden Türkçeye çevrilmesi, kültürlerarası adaptasyon ve çeviri yöntemleri kurallarına uyularak gerçekleştirildi. Türkçe versiyonu oluşturulan ölçek, 72 inmeli birey üzerinde uygulandı. Sonuçlar arasındaki uyum sınıf içi korelasyon katsayısı (ICC) ve Spearman Korelasyon katsayısı hesaplanarak belirlendi. OFT' yi oluşturan maddelerin iç tutarlılığı Cronbach Alfa analizi ile hesaplandı. İnmeli bireylerde geçerli ve güvenilir ölçekler olan Berg Denge Ölçeği (BDÖ), Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği (FBÖ) ve Gövde Bozukluk Ölçeği (GBÖ) bireylere uygulanarak, OFT' nin bu ölçekler ile uyumu Spearman korelasyon analizi ile belirlendi. OFT' nin, ilk uygulama ve tekrar uygulanması arasında pozitif, yüksek bir korelasyon olduğu (ICC = 0.97, r = 0.95, p = 0.0001 ), iç tutarlılığının yüksek olduğu (Cronbach Alfa= 0.97), uygulayıcılar arası korelasyonun yüksek olduğu (Cronbach Alfa = 0.98) ve BDÖ (r = 0.82, p = 0.0001), FBÖ (r = 0.84, p = 0.0001) ve GBÖ (r =0.80, p = 0.0001) ölçeklerinden alınan puanlar ile pozitif, yüksek korelasyon gösterdiği saptandı. Sonuç olarak OFT' nin Türkçe versiyonunun, inmeli bireylerin gelişiminin izlenmesinde, klinikte ve bilimsel araştırmalarda kullanım için geçerli ve güvenilir bir ölçek olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Although trunk control in sitting position after stroke is the most important determinant of independence in daily living activities, there is no gold standard assessment used to measure sitting balance or sitting postural control. The aim of this study is to translate the Function in Sitting Test (FIST) into Turkish by adapting it to our culture, to perform the validity and reliability study of the test and to make the scale available to other researchers. After obtaining the permission to perform a version study from the developer, the translation of the scale from its original language to Turkish was carried out in accordance with the rules of intercultural adaptation and translation methods. Turkish version of the scale was applied on 72 stroke individuals. Correlation between the outcomes was determined by calculating the intraclass correlation coefficient (ICC) and Spearman' s correlation coefficient. The internal consistency of the FIST Turkish version was calculated by Cronbach Alpha analysis. Berg Balance Scale (BBS), Functional Independent Measure (FIM) and Trunk Impairment Scale (TIS), which are valid and reliable scales in stroke, were applied to patients. Correlation between Turkish version of FIST and BBS, FIM and TIS were determined by Spearman correlation analysis. A positive, high correlation was found between the first application and repetition of Turkish version of FIST (ICC = 0.97, r = 0.95, p = 0.0001). The internal consistency was high (Cronbach Alpha = 0.97), interrater correlation was high (Cronbach Alpha = 0.98) and a positive, high correlation was found with the scores obtained from the BBS (r = 0.82, p = 0.0001) , FIM (r = 0.84, p = 0.0001) and TIS (r = 0.80, p = 0.0001) scales. In conclusion, it was concluded that the Turkish version of FIST is a valid and reliable scale for use in monitoring the development of stroke individuals, in clinical and scientific researches.