Adolesan serebral palsili bireylerde fiziksel aktivite ve fiziksel uygunluk seviyelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of physical activity and physical fitness levels in invidiuals with adolescent cerebral palsy
- Tez No: 576340
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL SERTEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma, Adolesan Serebral Palsi (SP)'li bireylerde fiziksel aktivite ve fiziksel uygunluğu değerlendirmek amacıyla planlandı. Çalışmaya 20 SP'li, 20 sağlıklı olmak üzere toplam 40 birey dahil edildi. Bireylerin sosyodemografik bilgileri alındıktan sonra, fiziksel aktivite seviyeleri Adolesanlar için Fiziksel Aktivite ölçeği (PAQ-A) ile, fiziksel uygunluk parametrelerinden olan denge, çeviklik, esneklik ve kol hareket sürati Eurofit test bataryası ile, kuvvet fonksiyonel kas kuvveti değerlendirmesi ile, bireylerin fonksiyonel bağımsızlığı FIM (Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçümü) skalası ile, egzersiz kapasitesi 6 dk yürüme testi ile ve yaşam kalitesi CPQOL –TEEN yaşam kalitesi ölçeğiyle değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study was planned to evaluate physical activity and physical fitness in adolescents with cerebral palsy (CP). A total of 40 individuals with 20 CP and 20 healthy subjects were included in the study. After obtaining the sociodemographic information of the individuals, physical activity levels were measured by the Physical Activity Questionnaire for Adolescents (PAQ-A), balance, agility, flexibility and arm movement speed, which are the physical fitness parameters, with Eurofit test battery, strength functional muscle strength assessment, functional independence of the individuals FIM (Functional Independence Measurement ) scale, exercise capacity was assessed by 6 min walk test and quality of life was assessed by CPQOL –TEEN quality of life scale.