Bireysel değerler ve örgüt kültürünün bireysel yaratıcılık üzerindeki etkileri
The influence of personal values and organizational culture on personal creativity
- Tez No: 576374
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA GÜNDÜZ ÇEKMECELİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Yaratıcılık örgütsel davranış alanında nispeten yeni ortaya çıkan bir araştırma alanı haline gelmiştir. Bu bağlamda çalışmanın amacı, çalışanın yaratıcı davranışının bağımsız değişkenler olan bireysel değerler ve örgüt kültürü tarafından ne oranda açıklanabildiğini araştırmaktır. Model aynı zamanda bağımsız değişkenler olan bireysel değerler ve örgüt kültürünün yaratıcılıkla ilişkisinde yönetici desteği ve işin öneminin aracılık etkisini de incelemektir. Model 281 katılımcı ile farklı sektörlerde üretim faaliyeti gösteren ve Tübitak onaylı Ar-Ge merkezlerinin bulunduğu kuruluşlarda test edilmiştir. Model analizi PLS-SEM programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Analiz sonuçları değişime açıklık değerini benimseyen bireyler ile çalışanın yaratıcı davranışı arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki olduğunu göstermektedir. Ancak muhafazacılık değerlerinin yaratıcılık ile anlamlı ve negatif bir ilişkisi olduğu gözlenmektedir. Çalışma, hiyerarşi kültürünü benimsemiş örgütlerde yaratıcı davranış sıklığının azalma eğiliminde olduğunu göstermektedir. Buna ek olarak klan kültürünün yönetici desteği ve işin önemi aracılığında çalışanın yaratıcı davranışı ile anlamlı ve olumlu bir ilişki içinde olduğu görülmektedir. Öte yandan adokrasi ve pazar kültürü ile yaratıcılık arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olmadığı belirlenmiştir. Hiyerarşi kültürü, değişime açıklık değeri, muhafazacılık değeri, yönetici desteği ve işin önemi yaratıcı davranıştaki varyansın %54'ünü açıklamaktadır. Bu çalışma, araştırma kavramlarının yönetsel etkilerini ve bunlar arasındaki ilişkileri vurgulayarak işletme yazınına özgün bir model ile katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Creativity has become a relatively new and emerging research area within the field of organizational behavior. Hence, the aim of this study is to explore the individual values and organizational culture which are related to the employee creative behavior and to examine the mediating role of managerial support and significance of work in the relationship between employee creative behavior. Model is tested in organizations which have government approved R&D centers operating in varying industries with 281 recipients are located at Kocaeli region. The analysis are made by using PLS-SEM program. The results indicate that there is significant and positive relationship between opennes to change and the dependent variable which is employee creative behavior. But covservation values have significant and negative relationship. The study showed that in the hiyerarchi culture type organizations the frequency of the creative behavior is decreasing. In addition clan culture is significant and positive relationship with employee creative behavior when managerial support and work significance are mediator. On the other hand adhocracy and market culture type is not statisticaly significant relationship with creativity. Hyerarchi culture, opennes to change and conservation values and managerial support and significance of work explain the majority of variance in employee creative behavior. This study intends to provide further contribution to the business literature by pointing out managerial implications of the research concepts, and the relationships among them with the unique research model.