Engelli çocuklara sahip annelerin bel ağrısı, yaşam kalitesi ve depresyon düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of low back pain, quality of life and depression levels of mothers with disabled children
  1. Tez No: 576393
  2. Yazar: ÖMER ÖTEGEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİS KOSTANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çalışmamızın amacı, engelli çocuğa sahip annelerin bel ağrısı, yaşam kalitesi ve depresyon düzeylerinin karşılaştırılmasıdır. Çalışmamıza; dahil kriterlerine uygun 3- 9 yaş arası engelli çocuğa sahip 86 anne ile sağlıklı çocuğa sapih 40 anne olmak üzere 126 anne dahil edilmiştir. . Çalışmaya özel eğitim ve rehabilitasyon merkezine en az bir yıldır devam eden engelli çocuk anneleri dahil edildi. Katılımcılar fiziksel engelli çocuğa sahip anneler (n=41) grup 1 olarak, zihinsel engelli çocuğa sahip anneler (n=35) grup 2olarak adlandırıldı. Kontrol grubuna ise anaokulu ya da bir eğtim kurumuna eğitime devam eden çocukların anneleri (n=40) dahil edildi. Olguların demografik verileri ve klinik bilgileri çalışmacı tarafından hazırlanan forma kaydedildi. Katılımcıların demografik bilgileri kaydediltikten sonra, annelerin bel ağrısını değerlendirmek için Oswetry Bel Ağrısı Engellilik Anketi (OBAÖ), yaşam kalitesini değerlendirmek için Nottingham Sağlık Profili (NHP), depresyon durumları için Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) kullanıldı. Engelli çocukların bağımsızlık düzeyini belirlemek için Pediatrik Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçütü (WEE-FİM ) kullanıldı. Verilerin istatiksel analizi SPSS 22 programı ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to compare the low back pain, quality of life and depression levels of mothers with disabled children. Our study; A total of 126 mothers were included in the study. 86 mothers with 3-9 year old children with disabilities and 40 mothers with healthy children were included. Participants were divided into three groups as mothers with physical disabilities (n = 41), mothers with mentally handicapped children (n = 35) and mothers with healthy children as control groups (n = 40). Mothers with disabilities were included in the study-specific training and rehabilitation center for at least one year.The control group included mothers of children attending a kindergarten or an educational institution. The demographic data and clinical information of the patients were recorded in the form prepared by the investigator. After the demographic data of the participantswererecorded, the Oswetry Low Back Pain Disability Questionnaire (ODI) was used to assess the low back pain of the mothers. The Nottingham Health Profile (NHP) was used to assess the quality of life. To determine the level of independence of children with disabilities, Pediatric Functional Independence Measure (WEE-FİM) was used. Data were analyzed with SPSS 22 program.