Halkla ilişkiler faaliyetlerinin kurumsal imaj üzerindeki rolü: Sağlık kurumları üzerine bir saha araştırması
The role of public relations activities on the corporate image: A field survey on health institutions
  1. Tez No: 576398
  2. Yazar: HAVVA AKBIYIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TARHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Public Relations, Health Care Management
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Kurum ve kuruluşların faaliyetleri sonucunda insanların zihninde oluşan resimler ve algılar olarak adlandırılan kurumsal imaj, günümüz rekabet ortamının en önemli kavramlarından biridir. Kurumun benzerlerinden ayrılmasında, daha fazla tercih edilmesinde, iç ve dış hedef kitlelerle ilişkilerin devamlılığının sağlanmasında büyük avantajlar sağlar. İmaj oluşturma sürecinde halkla ilişkiler faaliyetlerinin önemli rolü vardır. Değişen şartlar ve gelişen teknolojiyle birlikte hastanelerde bazı değişimler yaşanmış, hastaların istek ve beklentileri değişmiştir. Toplumda olumlu bir izlenime sahip olmak isteyen sağlık kurumları imajlarını güçlendirmek için halkla ilişkiler faaliyetlerinden yararlanmaktadırlar. Çalışmada hastanelerde kurumsal imaj oluşturmada halkla ilişkiler faaliyetlerinin önemi ortaya konulmuştur. Yapılan araştırmayla insanların hastane imaj algıları ve kurumsal imaj üzerinde halkla ilişkilerin rolü üzerine görüşleri araştırılmıştır. Bu amaçla Konya'da yaşayan 494 kişi üzerinde anket uygulanmıştır. Katılımcılardan elde edilen verilerle betimsel istatistikler yapılmıştır. Hastanelerin imaj oluşturmasında, hizmet kalitesi, kurumsal görünüm, kurumsal davranış ve kurumsal iletişim gibi faktörlerin etkili olduğu belirlenmiştir. Araştırma sonucunda hastanelerin kurumsal imaj oluşturma sürecinde halkla ilişkiler faaliyetlerinin rolü olduğu tespit edilmiştir. Hastane tercihleri demografik özelliklere göre farklılık göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Corporate image, which refers to the images and pictures that come to mind in association with the activities of institutions and corporations, is one of the important concepts of modern-day competition environment. It provides advantages in enabling the corporation to be distinguished and more preferable, and sustaining its relations with internal and external target audiences. Public relations activities play an important role during the process of creating an image. As a result of changing conditions and technological development, hospitals have undergone several changes and the demands and expectations of patients have changed accordingly. Health institutions which seek for a good impression in the society, benefit from public relations activities in order to strengthen their image. The study revealed that public relations activities were important in creating corporate image in health institutions. It investigated the role of public relations on people's perceptions of hospital image and corporate image. For this reason, a questionnaire was given to 494 individuals who reside in Konya. The data obtained from the participants were analyzed using descriptive statistics. Factors such as service quality, corporate outlook, corporate behavior and corporate communication have been found to be effective in creating image of hospitals. As a result of the research, it was determined that public relations activities had a role in the institutional image formation process of hospitals. Hospital preferences differed according to demographic characteristics.