Gümrük Birliği sürecinde ithalat mevzuatı ve ithal ürün kompozisyonundaki değişim
Change of the import regulations and import goods' composition in Customs Union process
  1. Tez No: 576397
  2. Yazar: NEDİM ELİUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ELMAS SARAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Uluslararası ekonomik birleşmeler üye ülkeler arasındaki ticaret engellerinin kaldırılması ve belirli alanlardaki işbirliğinin kurulması sürecidir. Cumhuriyetin ilanından sonra Türkiye özellikle ekonomik alanda Avrupa Birliği ülkelerinin önemli partneri olmuş ve bu ülkelerin oluşturdukları organizasyonlar içinde yer almak istemiştir. Türkiye'nin 1963 yılında başlayan Avrupa Birliği macerası 1996 yılında gümrük birliğinin kabul edilmesiyle yeni bir boyut kazanmıştır. Tam üyelik esasına göre kurulmuş olan Avrupa Birliği sisteminde, ülkeler önce tam üye statüsüne sahip olur, daha sonra ise siyasal, ticari, mali ortak yükümlülükler altına girerler. 6 Mart 1995'te Türkiye-Avrupa Birliği Ortaklık Konseyi Kararı olarak kabul edilen ve 1 Ocak 1996'da yürürlüğe giren Gümrük Birliği ile Türkiye Avrupa Birliği'ne tam üye olmadan, tam üye ülkelerin yükümlülüklerini üstlenmiştir. Gümrük Birliği ile birlikte Türkiye, Avrupa Birliği mallarının sıfır gümrükle ithaline ve Avrupa Birliği'nin üçüncü ülkelere karşı uyguladığı Ortak Gümrük Tarifesine uyma yükümlülüğüne girmiştir. Söz konusu gümrük vergilerinin indirimi sürecinde Türkiye'nin Avrupa Birliğinden ithalatı hem nominal hem de oransal olarak artmıştır. Bu tezde, gümrük birliği öncesi ve sonrası dönemde Türkiye'nin Avrupa Birliğinden gerçekleştirdiği ithalatı hem toplam ithalat hem de ürün grupları özelinde değişimi araştırılmış ve sayısal veriler“İthalat Mevzuatı”ndaki değişiklikler çerçevesinde analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
International economic unions are interested in eliminate commercial barriers among the countries which are member of the union and to establish cooperation in certain areas. After declaration of Republic of, Turkey especially has become a partner in economical field to EU countries and Turkey has wanted to be member in all organisation in EU. Union adventure started in 1963 for Turkey and arrived new position in 1996 when accepted custom union agreement. In EU system which is established according to full membership, first countries have full member statue and then they shared obligation of political, commercial, financial. In 6 March 1995, Turkey-EU Association Council accepted the 1/95 number Decision and in 1996, 1st January Turkey accepted the all obligation without membership to EU called custom union. One of the obligation of custom union for Turkey was to implement gradually zero custom to all EU and to fit shared custom duty list that applicated to third countries. At the process of decreasing custom tax Turkey's import from EU increased both nominal and proportionally. In the scope of Turkey's import from EU in the before signing of custom union and after signing of custom union has been reasearched into both total import and goods level and numerical datas obtained in this research has been analysed as a nominal and proportionally within frame of changes in import legislation.