Türkiye'de ergenlerin medya okuryazarlığı ve 'fake news' farkındalığı ilişkisi
The relation between media literacy and 'fake news' awareness of adolescents in Turkey
- Tez No: 576399
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM DANACI YÜCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Medya alanındaki değişmeler ve gelişmelerle birlikte çeşitli düzeylerdeki enformasyona ulaşma çok kolay ve hızlı bir hale gelmiştir. Böylece“çeşitlenen medya içeriklerine ulaşma, analiz etme ve değelendirebilme yeteneği”anlamında medya okuryazarlığı, medyadan alınacak bilginin doğruluğu konusunda daha da önemli hale gelmiştir. Bu bağlamda medya okuryazarlığının temel amaçlarından biri medyadan alınan bilginin doğruluğuyla ilgilenmektir; ancak güncel olarak medya okuryazarlığının karşısında duran ve yanlış bilgilendirmeleri içeren bir kavram olarak fake news ise doğru bilgiye ulaşma konusunda büyük bir engel teşkil etmektedir. Bu tezde, erken yaşlarda kazanılması gereken bir beceri olan medya okuryazarlığı ile, fake news'un ne olduğunu tanımlama, türlerine dair bilgi sahibi olma, diğer haber ve içeriklerden ayırt edebilme ve yayılım hızının farkında olma olarak ele alınan, fake news farkındalığı arasında ergenler ekseninde doğrudan bir ilişki olup olmadığını araştırmak amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
With changes and developments in the media, access to information at different levels has become very easy and fast. Thus, in the sense of“the ability to access, analyze and evaluate diverse media content”, media literacy is of great importance for the accuracy of information to be received by the media. In this context, one of the main objectives of media literacy is to deal with the accuracy of information obtained from the media, and the fake news, as a concept containing false information going against the media education, is one of the main obstacles to accessing true information. The purpose of this thesis is to study whether there is a direct relationship between media education, a skill that should be acquired from an early age, and awareness of false information.