El-Ferazdakın şiirinde İslam'ın ve Ehl-i beyt sevgisinin etkisi
The influnce of Islam and the love Ahl Albayt on poetr of al-Farazdak
  1. Tez No: 576420
  2. Yazar: ATHRAA ABDULLAH ABEDE ABED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR KINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Din, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Religion, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada ilk olarak ana konuya giriş mahiyetinde din ile şiir arasındaki ilişki açıklanmaya çalışılmıştır. Daha sonra el-Ferazdak'ın şiirindeki duygu ve düşüncelerde İslam'ın etkisi ve İslam'a eğiliminin olup olmadığı belirlenmeye gayret edilmiştir. Acaba el-Ferazdak'ın kişiliğinde İslami etkiler var mı? Bunu belirlemek ancak onun şiirinin özellikleri ile yaşadığı dönemdeki şiirin temalarının araştırılmasıyla açıklığa kavuşturulabilir. Birinci bölümde, el-Ferazdak'ın ismi, lakabı, soyu, doğumu, vatanı, yaşadığı yer, ahlakı, özellikleri, şiiri, dini, kültürü, telifleri, eserleri ve vefatı üzerinde durulmuştur. Bölüm İslam'ın el-Ferazdak'ın kişiliğinde bıraktığı etkiyle sonlandırılmıştır. İkinci bölümde ise, İslam'ın onun şiiri üzerindeki etkisini, şairin şiirindeki sanatları, hiciv, nakıza, övgü, mersiye, gazel ve tasviri açıklanmıştır. Çünkü bunlar şairin eser verdiği türler olup, İslam'ın etkisi ve dini eğilimin net bir şekilde ortaya çıktığı konular arasındadır. Üçüncü ve son bölümde ise, şairin yaşadığı dönemin tarihi çerçevesini anlatılmıştır. Bu dönem şairin siyasi, fikri ve toplumsal hayatı yönünde etkili olmuştur. el-Ferazdak'ın bu tarihsel olaylar karşısındaki duruşu, İmam Ali ve Ehl-i Beyt'ten etkilenmesi, Ehl-i Beyt'e olan sevgisi ve İmam Zeynelabidin b. Hüseyin hakkında yazdığı şiiri ele alınmış ve analizi yapılmıştır. Son bölümde de bu çalışmadan ortaya çıkan sonuçları yazdım. Hamd alemlerin Rabbi olan Allah'a mahsustur.
Özet (Çeviri)
In this study, my first aim was to clarify the relation between poetry and religion, and then clarify that there is an Islamic tendency or an Islamic influence in the meanings, ideas and emotion in the poetry of Al-Farazdak. There was an Islamic aspect that is not visible in the figure of Al- Farazdak, The meanings of poetry in many purposes in the era of the poet. The first chapter was based on the name and title of Al- Farazdak, his proportions, his birth, his country, his morals, his characteristics, his poetry, his culture, works, his effects and death. The chapter one included with the impact of Islam on his personality and Poetry. In the second chapter I have shown the effect of Islam on poetry and its purposes, in which the poet spoke and showed the spelling, antithesis, praise, lamentation, spinning and filming because it is the purposes in which the poet spoke and showed the Islamic influence and the religious trend in some of them is clear. The third and last chapter in the study of the historical framework in the age in which the poet lived where he was exposed to aspects of life in the era of the poet politically, mentally and socially in terms of the position of Al-Farazdak of historical events and influenced by the presence of Imam Ali and Ahl Albayt and his hair to Imam Zine El Abidine Ben Al Hussein with an analytical and historical explanation. It was the conclusion in which the results were reached and praise to Allah the Lord of the worlds