Kara kavak (p. nigra L. subsp. nigra) ve çin kavağının (p. simonni obtusata) değişik ortamlarda, farklı çelik tipleriyle yetiştirilmesi
The Propagation of p. nigra and p. simonni with different cuting metot, under different environment
- Tez No: 57643
- Danışmanlar: PROF. DR. S. MEHMET ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Yüzüncü Yıl Üniversitesi Kampus alanında yürütülen bu çalışmada Kara kavak ve Çin kavağının 4 x 20 tekerrür ve 7 zaman dilimi içinde yetiştirilmesi denenmiştir. Bir ve ikinci zaman vejetasyon devresi başlamadan diğer zamanlar ise vejetasyon devresi içerisinde denenmiştir. Birincisi mevcut kampus alanı arazisinde diğeri ise özel olarak hazırlanmış çelik plantasyonu olan iki ayrı ortamda araştırma yapılmıştır. Deneme sonucunda en iyi gelişen bir ve ikinci zamanda dikilen 20-25 cm boyundaki çelikler olmuş.ayrıca Çin kavağının uyumuda mükemmel olmuştur. SUMMARY în this study which has been run at the field of the Campus of Y.Y.Üniversty.Populus nigra and Populus simonni has been tested to grow at repeat of 4X20 in the 7 units of time. The first and second unit of time were before the vegetation term starts and the others were in the term of vegetation. The search has been run in the two different environtments, the existing area of the campus and the one which has specially prepared cutting plantation. After the search, we have a result that 20 - 25 cm tall cutting which have planted in the first and second unit of time have been grown well rather than the others; also, the adaptation of the P.simonni has been perfectly well.
Özet (Çeviri)