Türkiye'de yetişen melez kavak, kara kavak ve titrek kavak odunlarının migrografik yönden incelenmesi
Invastigation on micrographic properties of three poplar species grown in Turkey
- Tez No: 168571
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜDAVERDİ EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Yüksek Mühendislik Tezi TÜRKİYE'DE YETİŞEN MELEZ KAVAK, KARA KAVAK VE TİTREK KAVAK ODUNLARININ MİKROGRAFİK YÖNDEN İNCELENMESİ Suna KAR Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı Tez Danışmanı : Prof. Dr. Hüdaverdi EROĞLU Nisan 2005, 36 Sayfa Bu çalışmada, Türkiye'de yetişen üç kavak türünün kimyasal bileşimleri, liflerin morfolojisi ve kağıtçılık açısından değerlendirilmesi yapılmıştır. P.fl/gra'nın lif uzunluklarının 0.94 mm lif genişliğinin 28.93 um lif lümen genişliğinin 21.96um lif çeper kalınlığının 1.62 um ve trahe hücre uzunluğunun 0.35 mm olduğu tespit edilmiştir.P.tremula odunların lif uzunluğu 0.98mm lif genişliği 28.3 um, lif çeper kalınlığı 4.76 um ve trahe hücre uzunluğu 0.68 mm, lif lümen genişliği 18.77 um olduğu tespit edilmiştir. P.euramericana ise; lif uzunluğu 0.99mm, lif genişliği 28.3 um, lif çeper kalınlığı 4.2 um trahe hücre uzunluğu 0.67 mm, lif lümen genişliği 19.83 um olarak tespit edilmiştir. Üç ağaç türünde de lif genişlikleri hemen hemen aynı değere sahiptir. Lif çeper kalınlıkları ıııÖZET (devam ediyor) arasında ise P. nigra, V.tremula ve F.euramericanaya göre daha ince çeperlidir. V.tremula ve P.euramericana birbirlerine oldukça yakın değerler sahiptir. P.wgra'da holoselüloz miktarının % 77.88, selüloz miktarının %49.93, lignin miktarının % 21.2 sıcak su çözünürlüğünün % 5.41 % l'lik NaOH % 22.57 soğuk su çözünürlüğünün % 4.1 olduğu tespit edilmiştir. Y.tremula holoselüloz miktarı % 79.05 selüloz miktarı %53.05, lignin miktarı %19.17 sıcak su çözünürlüğü %3.73 soğuk su çözünürlüğü %3.32, % l'lik NaOH % 19.77 olduğu tespit edilmiştir.P. euramericana' da holoselüloz miktarı %77.16 selüloz %51.26, lignin %20.35 sıcak su ve soğuk su çözünürlüğü sırasıyla % 3.36 - % 3.1, 1 'lik NaOH çözünürlüğü % 19.30 olarak tespit edilmiştir. Bu durumda; üç kavak türünde de kimyasal analizler sonucundaki tespit edilen değerler birbirlerine oldukça yakın değerlerdir. Anahtar Kelimeler : Kimyasal bileşim, mikrografik özellikler. Bilim Kodu: 502.06.01 iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M.Sc. Thesis INVESTIGATION ON MICROGRAPHIC PROTERTIES OF THREE POPLAR SPECIES GROWN IN TURKEY Suna KAR Zonguldak Karaelmas University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Forest Industrial Engineering Thesis Advisor: Prof. Hüdaverdi ERO?LU April 2005, 36 pages Chemical components of three populus species grown in Turkey, fibersmorphological characteristics have been investigated from the paper making point of view. Average fiber length, fiber width, lumen diameter, wall thickness vessel element length of ]?.nigra were measured 0.94 mm, 28.93 um, 21.96um, 1.62 um, 0.35 um, respectively. Average fiber lenght, fiber width, lumen diameter, wall thickness vessel element length of Y.tremula were measured 0.98mm, 28.3 urn, 4.76 um, 0.68 um, 18.77um respectively. Mean values of fiber lenght, fiber width, lumen diameter, wall thicknees, vessel element length of P. euramericana were 0.99mm, 28.3 um, 4.2 um, 0.67 um,19.83um respectively.ABSTRACT (continued) Fiber width values of three Poplar species were almost similar. P.«zgra's fiberwall is thinner than the other two Poplar species. Y.tremula and P.euramericana have approximately the same fiber wall thickness. Holocellulose, cellulose and lignin content, solubilities in hot water, cold water and 1% NaOH for Y.nigra were found as 77.8%, 49.9%, 21.2%, 5.41%, 4.1%, 22.57% respectively. Holocellulose, celllulose and lignin content, solubilities in hot water, cold water and 1% NaOH for Y.tremula were found as 79.05%, 53.05%, 19.17%, 3.73%, 3.32%, 20.6%, respectively. Holosehlloz, cellulose and lignin content, solubilities in hot water, cold water and 1% NaOH for P. euramericana were found as 77.16%, 51.26%, 20.35%, 3.36%, 3.1%, 19.30%. İt is concluded that three poplar species have approximately the same chemical compositions and fiber properties. Keywords : Chemical component, microkraphic properties. Science Code : 502.06.01 VI