Growing multipolarity in the globalized world: The political economy of the BRICS
Küreselleşen dünyada artan çok kutupluluk: BRİCS'in ekonomi politiği
  1. Tez No: 576457
  2. Yazar: IŞIL ÇAVUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ITIR İMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika'nın oluşturduğu BRICS grubu, günümüzde küresel nüfusun %40'ını ve küresel gayrisafi hasılanın %23'ünü oluşturmaktadır. Bu ülkeler küresel ekonomik ve politik sisteme kuvvetli şekilde dahil olmuşlardır ve bu sistem, küreselleşmenin dinamikleri tarafından, özellikle, ekonomik alanda çok-kutupluluğa doğru dönüştürülmektedir. Bu tezin amacı BRICS ülkelerinin ekonomik ve politik oyuncular olarak yükselişlerinin ve grup olarak işbirliklerinin küresel yönetişim ve çok-kutuplu düzen üzerindeki etkilerini analiz etmektir. İşbirliklerinin geldiği nokta, bu grubun daha kapsayıcı, daha demokratik ve çok kutuplu bir küresel düzen için, var olan düzenin temellerine meydan okuma amacında olup olmadıklarını anlamak amacıyla analiz edilmektedir. Bu amaçla, hem maddi, hem de düşünsel yönleri dikkate alarak, bu tez, yükselen güçlerin perspektifinden günümüzdeki küresel görünümü, bu ülkelerin finansal bir kategoriden bölgeler arası bir çok taraflı gruba evrilmesini, grubun organizasyonel yapısını ve gündem konularını, grup üyelerinin sosyo-ekonomik profillerini ve yumuşak güç etkilerini, grup içi işbirliğinin limitleri ve potansiyelleri ile birlikte analiz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The BRICS, the acronym for Brazil, Russia, India, China and South Africa, currently encompass 40 % of global population and about 23% of global GDP. They are deeply engaged in the global economic and political system, and this system is transformed by the forces of globalization into an increasingly multipolar character especially in economic activities. The aim of this thesis is to analyze the implications of the rise of the BRICS countries as economic and political players and of their cooperation on the global governance and multipolar world order. Accordingly, the current stage of their cooperation is examined to find out whether the group seeks to overthrow fundamental nature of the existing order to create more democratic, inclusive and multipolar world order. To this end, by taking into account both material and ideational aspects, this thesis analyzes current global configurations from the perspective of the emerging powers, the factors underlying the evolution of the group from a financial category to a cross-regional multilateral group, their organizational structure and agenda, their socio-economic profiles and soft influences of the members, and intra-BRICS cooperation with limits and potentials.