Perceived social support and resilience as predictors of wellness in roman early adolescents
Roman ergenlerde iyi-oluşun yordayıcısı olarak, algılanan sosyal destek ve yılmazlık
- Tez No: 576458
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP SÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmanın amacı iyi oluş puanlarının cinsiyet, doğum sırası ve sınıf düzeyi açısından nasıl farklılaştığını araştırmak ve aile, arkadaşlar ve öğretmenlerden algılanan sosyal destek değişkenleri kontrol edildikten sonra, yılmazlığın (bireysel, ilişkisel, bağlamsal) Roman ergenlerin iyi oluş düzeylerini ne ölçüde yordadığını incelemektir. Katılımcılar Tekirdağ'daki dört merkezi, iki tane de diğer ilçelerdeki altı devlet ortaokulundaki Roman ergenlerden oluşmuştur. Amaçlı örnekleme yöntemi kullanılan araştırmanın çalışma grubu 197 katılımcıdan oluşmuştur (101 kız, 96 oğlan). Beş Faktörlü İyilik Hali Ölçeği – Ergen Formu (EİHÖ), Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ASDÖ- R), Çocuk ve Gençlik Yılmazlık Ölçeği- 28 (CYRM-28) ve araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu veri toplama amacıyla kullanılmıştır. t- testi sonuçları oğlan ve kız katılımcıların toplam iyi oluş puanlarında anlamlı bir fark olmadığını göstermiştir. Tek Yönlü Varyans Analizi sonuçları toplam iyi oluş puanının doğum sırası ve sınıf düzeyine gore değişmediğini göstermiştir. Hiyerarşik çoklu regresyon analizi sonuçları birinci modelde algılanan aile, arkadaş ve öğretmen sosyal destek puanlarının toplam iyi oluş puanlarındaki varyansın %25'ini anlamlı düzeyde yordadığını göstermektedir. Algılanan arkadaş desteği iyi oluşun en güçlü yordayıcısıdır. Son modelde, sosyal destek ve yılmazlık kavramının birlikte toplam iyi oluş puanlarındaki varyansın %42'sini anlamlı düzeyde yordadığı ve yılmazlığın tek başına varyansın %18'ini açıkladığı görülmüştür. Bulgular literatür doğrultusunda yorumlanmış uygulamaya yönelik çıkarımlar ve gelecekteki araştırmalara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the current study was to investigate the differences on wellness scores in terms of gender, birth order, and grade level and examine the role of resilience (individual, relational, contextual) in predicting wellness level of Roman early adolescents after controlling for perceived social support from family, friends and teachers. Participants were Roman early adolescents attending to six state secondary schools in the four central and two other districts of Tekirdağ. Purposive sampling was used, and the sample composed of 197 participants (101 females, 96 males). Wellness Evaluation of Lifestyle Teen Version (5F-WEL) Turkish Form, Child and Youth Resilience Scale 28 (CYRM-28), Perceived Social Support Scale (PSSS-R), and a personal information form developed by the researcher were used for data collection. Independent sample t-test results revealed that there was not a significant difference in the total wellness scores of male and female participants. One way ANOVA results indicated that wellness scores were not significantly different with respect to birth order and the grade level of participants. The results of hierarchical multiple regression analysis revealed that in the first model, perceived family, friend, and teacher social support scores explained 25% of the variance of total wellness scores and their contribution to wellness scores was significant. Perceived friend social support was the strongest predictor of wellness. In the final model, perceived social support and resilience were combining to account statistically significant for 42% of the variance of total wellness and resilience scores uniquely explained almost 18% of the variation in wellness of Roman early adolescents level. The findings are interpreted in line with literature, practical implications, and recommendations for future research were presented.