Кыргызстанда бюджет аралык мамилелердин өнүгүүсү
Kırgızistan'da bütçeler arası ilişkilerin gelişmesi
  1. Tez No: 576463
  2. Yazar: SADIRBEK ALAKOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DAMİRA BEKTENOVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Kırgızca
  9. Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Globalleşme ile birlikte yönetimde demokratikleşmenin gelişmesi bir çok ülkeler karşısında yönetimde yapısal değişimlerin yapılmasını gerektirmektedir. Sunulan hizmetlerin etkinliğini arttırmak ve yönetimin halka daha yakın olması gerekçesiyle devletin bazı görevleri desentralizasyon çerçevesinde yerel yönetimlere ve diğer özel kurumlara devredilmeye başlamıştır. 1990'lı yılların başından itibaren eskiden sosyalist sisteme tabi ülkeler kamu sektöründe etkinliği arttırma, harcamalarda optimal dengeyi aramaya başlamışlardır. Fakat reformları gerçekleştirme stratejileri, siyasi, sosyal ve ekonomik yapıları, kurumsal altyapının gelişmişliğine bağlı olarak idarelerarası mali ilişki alanında yapılan reformların sonuçları ülkeden ülkeye göre değişen sonuçlar vermiştir. Kırgızistan'da 1997 yılında idarelerarası mali ilişki, daha doğrusu bütçeler arası ilişkiler alanında önemli yeni adımlar yapılmış olmasına rağmen günümüzde yerel yönetimlere devredilen yetki ile sahip oldukları kaynakları orantılı olmamaktadır. Bu bağlamda bütçeler arası ilişkilerin geliştirilmesi konusunda ciddi bir çalışmaların yapılması gerekmektedir. Tezin amacı - Merkezi Bütçe ve Yerel Bütçe kavramlarının tanımı, bütçeler arası gelir ve hizmet paylaşımı esaslarının belirtilmesi, Kırgızistan'da bütçeler arası ilişkilerin dayandığı esaslar ve söz konusu alanda yapılan reformlar, ülkemizde bütçeler arası ilişkilerin geliştirilmesinde karşılaşılan sorunların ortaya koyulması ve bu sorunların çözülmesine yönelik önerilerin sunulması hakkında geniş bir araştırma yapmaktır.
Özet (Çeviri)
The inter budget relationship that was subject to change after complicated reforms in Kyrgyzstan are characterized by expenditure competence limitation in budget process between state authorities; income distribution between budget system stage; the interrelationship appeared after re-distribution of higher stage budget with lower stage budget. The inter budget relationship take an important place in state budget system and it is one of the most essential instrument in economical and social management. The measurements by government for the economic development in our country for the first time are devoted to problems related to budget. In other words, inequity between income and expenditures are investigated. Especially this situation is important in the local budget. The local authorities have not enough means for services. It is possible to suppose that laws accepted after reforms were not able to build the mechanisms which could guarantee the financial independence of local self-management. That's why this master thesis is to discuss the reasons and significance of serious problems related with inter budget relationship and tries to make suggestions for solution of these problems.