المنافع في عقود المعاملات المالية وتطبيقاتها المعاصرة
Finansal işlemlerin sözleşmelerinde menfaatler ve bu çağda uygulama
  1. Tez No: 576462
  2. Yazar: MAHMOUD ALSWEILEMEEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SUHEL HAWAMDEH
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Hukuk, Economics, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu çalışma, islam iktisadında menfaatler çağdaş uygulama, farklı türleri, finansal işlem sözleşmelerindeki faydaların temel yapısı ve finansal işlem sözleşmelerindeki faydaların çağdaş uygulamaları ele alınmıştır. Çalışmanın önemi, finansal işlemler sözleşmelerinin islami kuruluşlara, toplumun tüm kesimlerine olan ilginin gerekli ve acil yararlarına olan talebi karşılamaya katkıda bulunmak için kendilerine sunulan fazla likiditeyi kullanma fırsatı sunması nedeniyle, faydalar konusunun vurgulanmasıyla vurgulanmaktadır. Bireylerin gelirlerini veya tasarruflarını ya da formüller ve sözleşmelerle karşılayamayacakları anlamına gelir. Farklı fonlar. Çalışma, finansal işlem sözleşmelerinde faydalar kavramını ve köklü hukuk beyanını sunarken, çalışmanın kelime ve konularını ve kitapların, referansların ve ilgili çalıĢmaların gerçeklerini izleyerek konunun çalıĢmasının endüktif yaklaĢımını benimsemiĢtir. ÇalıĢılan konu hakkında. Betimsel bir analitik yaklaĢım benimsendi: açıklama ve gözlem esas alınarak, ardından finansal iĢlem sözleĢmelerindeki ve uygulamalarındaki faydaları incelendiğinde, analiz sürecini kolaylaĢtırmak ve istenen sonuçlara ulaĢmak için tanımın teĢhisine. Bu çalıĢma pek çok sonuca varmıĢtır: ĠĢlem sözleĢmelerindeki birçok çağdaĢ fayda uygulamasının ortaya çıkması, vatandaĢların yaĢamları üzerinde olumlu etkiler yaratarak, geçim kaynaklarında farklı hizmetler sunarak insanların yaĢamlarını kolaylaĢtıracaktır.
Özet (Çeviri)
This study deals with the of benefits in financial transactions contracts and their contemporary applications, their different types, the basic structure of benefits in financial transactions contracts, as well as contemporary applications of benefits in financial transactions contracts. The importance of the study is highlighted by highlighting the issue of benefits as financial transactions contracts provide an opportunity for Islamic institutions to use the excess liquidity available to them to contribute to meet the demand for the necessary and urgent benefits of interest to all segments of society that individuals may not be able to meet their income or savings or through formulas and contracts Different funding. The study adopted the inductive approach of the study of the subject by tracking the vocabulary of the study and its issues and the related facts of books, references and related studies, when presenting the concept of benefits in financial transactions contracts and the statement of jurisprudence rooted on the subject under study. A descriptive analytical approach was adopted: based on description and observation, and then diagnosis of the description to facilitate the analysis process and reach the desired results, when studying the benefits in financial transactions contracts and their applications. This study has come to many conclusions: The emergence of many contemporary applications of benefits in transaction contracts has positive effects on the lives of citizens, which will facilitate the lives of people in their livelihoods by providing different services.