Müzikal tiyatrolarda esnek vedeğişebilir sahne tasarımı
Flexible and variable stage design in musical theaters
- Tez No: 576481
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL BİLGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Çağımızın getirdiği teknoloji ve hız kavramları, tasarımın her alanında etkisini gösterip sahne uygulamalarına da yansıyarak, zaman içerisinde birçok aşamadan geçmiş ve son yıllardaki konumuna ulaşmıştır. Çalışma kapsamında sahne tasarımı yaklaşımı; birçok alt dala hizmet verdiği için bu çalışma; müzikal özelinde sınırlandırılmıştır. Sahne ve sahne tasarımı kavramları hakkında, okumalar yapılarak elde edilen veriler doğrultusunda, müzikal sahne tasarımları analiz edilip; esnek ve değişebilir tasarım anlayışı üzerinden bir değerlendirme yapılmıştır. Esnek ve değişebilir tasarım ilkeleri kapsamında bu güne kadar ortaya çıkan söylemler göz önünde bulundurularak, genel hatlarıyla yaklaşımlar açıklanmıştır. Dünyaca ünlü, yıllardır gösterimde olan mega müzikaller üzerinde çalışma yürütülerek, sahne tasarımları özelinde analiz edilmiş, esneklik bileşenlerine göre değerlendirme yapılmıştır. Değerlendirme; esnek tasarım anlayışının kriterlerlerine dair bir matris üzerinden ilerletilmiştir. Bu sayede karşılaştırmalı ortak bir dil üzerinden okumaların yapılması amaçlanmıştır. Geçmişten bu güne süre gelen sahne tasarımları mega müzikal ölçeğinde, esnek ve değişebilir tasarım anlayışıyla ilişkilendirilip, temel tasarım yaklaşımları ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The concepts of technology and dynamism evolved through our age have shown their influence in every field of design, as well as reflected the stage applications, and have passed through many stages and reached its position in recent years. As the concept of stage design has various sub-themes, this study focuses solely on the review of musicals. The aim of this thesis is to analyze musical stage designs by using the data gained with an in-depth literature review on stage and its design by elaborating the understanding of flexible design. Within the scope of flexible and variable design principles, it was aimed to define the concepts in general terms by taking into consideration the discourses that have arisen so far. The mega-musicals, which have been on display for years and known world-wide, were studied, analyzed and evaluated based on the flexibility components of the stage designs. A matrix about the criteria of flexible design understanding was used during the analysis. Through using the matrix, it was aimed to make comparison and classification with a common language. Stage designs, which have been sustained for years, have been associated and analyzed together, with a flexible and variable design approach on a mega musical scale.