Van ilindeki Colpoda (Protista, Ciliophora) türleri üzerinde moleküler filogenetik araştırmalar
Molecular phylegenetic investigatons on Colpoda (Protista Ciliophora) species from van province
  1. Tez No: 576482
  2. Yazar: PELİN ERİŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada Van ilindeki topraklarda yaşayan Colpoda cinsine ait siliyatların izolasyonu, morfolojik ve morfometrik karakterizasyonu ile moleküler filogenetik özellikleri araştırıldı. Hazırlanan toprak kültürlerinden C. lucida, C. maupasi, C. magna ve Colpoda sp. olmak üzere 4 popülasyon tespit edildi. Bu popülasyonların morfolojik özellikleri canlı ve çeşitli gümüş boyama teknikleri kullanılarak ortaya çıkarıldı. Bu çalışma ile izole edilen ve daha önce tanımlanan diğer Colpoda türlerinin hiçbirine dahil edilemeyen bir popülasyon Colpoda sp. olarak verildi. Elde edilen siliyatların 18S rDNA gen bölgeleri çoğaltılarak dizileri ortaya çıkarıldı. Colpoda cinsinin filogenisi Bayesian çıkarsaması ve maksimum olabilirlik yaklaşımı kullanılarak belirledi. Bu çalışmada belirlenen kolpodid siliyatlar genel morfolojik karakterler bakımından literatür verileri ile uyum içerisindedir. Bununla birlikte C. magna'nın hücre büyüklüğü önceki çalışmalar ile kıyaslandığında daha geniş bir değişim aralığına sahip olduğu, C. lucida popülasyonunun daha küçük boyutlu bireylerden oluştuğu görüldü. Bu çalışma ülkemizde Colpoda cinsi üyelerinin 18S rDNA gen dizileri ile yapılan ilk moleküler araştırmadır. Moleküler filogenetik ağaçlar incelendiğinde Colpoda cinsinin monofiletik bir takson olduğu görülmüştür. Bu çalışmada elde edilen popülasyonların filogenetik ağaçlar üzerinde aynı türe ait diğer popülasyonlar ile birlikte kümelenme göstermesine karşın, onlardan genetik olarak uzaklaşma eğiliminde oldukları görüldü. Bu durum farklı ekolojik koşullarda organizmaların farklı mutasyonlar biriktirmiş olması ve henüz tür düzeyinde bir farklılaşmanın olmamasından kaynaklanabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, isolation, morphological and morphometric characterization and molecular phylogenetic characteristics of ciliates belonging to genus Colpoda living in Van province were investigated. Four populations belonging to genus Colpoda including C. lucida, C. maupasi,C. magna and Colpoda sp. were isolated from soil cultures. Morphological characteristics of these populations were determined by using live and various silver impregnation techniques. A Colpoda population isolated in this investigation could not be included in any species previouslly described, and were given as Colpoda sp. The 18S rDNA gene regions of the ciliates were amplified and sequenced. The phylogeny of the Colpoda genus was determined using Bayesian inference and maximum likelihood approach. Colpodid ciliates identified in this study are in agreement with the literature data in terms of general morphological characteristics. However, the cell size of the C. magna was found to have a wider range of variations compared to previous studies, and C. lucida population was composed of smaller size individuals. This study is the first molecular investigation with 18S rDNA gene sequences of members of the genus Colpoda in Turkey. When the molecular phylogenetic trees were examined, it was observed that the Colpoda genus was a monophilic taxa. Although the populations obtained in this study showed clustering on phylogenetic trees together with other populations of the same species, it was found that they tend to genetically seperate away from them. It was concluded that this situation may be variations in different ecological conditions. This may be due to the fact that organisms have accumulated different mutations under different ecological conditions and that there is no difference at the species level yet.