Doğu Karadeniz fitoplankton türlerinin kalitatif ve kantitatif yönden araştırılması
  1. Tez No: 5764
  2. Yazar: ALİ MUZAFFER FEYZİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEZGİNER TUNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Bu çalışmada,Mart 1989-Şubat 1990 Faroz (Trabzon) ve Yeniay (Sürmene (arasında yer alan 8 sürekli istasyondaki net f itoplankto 'nun (>45nm) mevsimsel kalitatif ve kantitatif değişimleri incelenmiştir. Koruma çözeltilerine.alman, çöktürülen örnekler mikroskop altında sayılmışlardır, örnek leme süresince 104 tür tanımlandı. Ortama ait f iziko-kimya- sal parametrelerden sıcaklık (°C), sal inite (%. ), D.0.(mg/1), secchi diski (cm), U.V. (cm) değerleri in situ veya labora tuarda tesbit edildi. Ayrıca 3 farklı diversite indeksi uygulanmıştır. Bu indekslerden H' (0.02-2*63 ) ; D (2.07-3.63); 8(0.01-0.91) değerleri arasında değiştiği saptanmıştır. Araştırma bulgularına göre Diatomelerin baskın olduğu, ikinci sırayı ise Dinof lagel latlara ait türlerin oluşturduğu tesbit edilmiştir. Vİ
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this investigation, species composition, seasonal qualitative and quantitativ fluctuation of net phytoplankton (>45 pm) population have been studied between March 1989- February 1990. Samples were preserved, concentrated by setting, and concentration of each species of phytoplankton enumerated in a microscope. Totaly 104 species were identified throughout the sampling period. Taxonomic divercsity of phytoplankton community has been studied. Diversity value were found H ' ( 0.02-2.63 ) ; D (2.07- 3.63); S (0.01-0.91) respectively. According to our reseach result, it has been found that Diatoms were the predominant group of the phytoplankton and Dinof lagellats were second important group. Vll