Farklı fide harçlarının domates fide kalitesine etkisi
  1. Tez No: 7842
  2. Yazar: ENGİN ERTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN SEVGİCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
-50- ÖZEÎ 1988 yılında tek ürün, 1989 yılında ise ilkbahar ürünü olmak üzere iki dönemde, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü seralarında yapılan bu denemede, domateste fark lı fide harçlarının domates fide kalitesi üzerine etkisi araştırıl mıştır. Bu amaglaj 4 kısım hayvan gübresi +2 kısıra bahçe toprağı+ 1 kısım kum, 1/2 kısım torf+1/2 kısım kum, % 60 torf+% 25 hayvan gübresi+% 15 bahçe toprağı ve 1/2 kısım torf+1/2 kısım perlit karışımlarından oluşan 4 farklı harç seçilmiş ve bu 4 harca stan dart bir l?esin maddesi ilavesiyle elde edilen yeni harçlar ile toplam 8 farklı harç üzerinde çalışılmıştır. Kullanılan standart 3 besin maddesinin formülü şöyledir: 1 m.'e saf olarak 600 g. P20, 400 g. K20, 300 g. H ve 100 g. Mg. Farklı fide harçlarının, domates fide kalitesine etkisini araştırmak amacıyla yapılan ölçümlerde, seraya dikime hazır hale gelmiş fide esas ölçü kabul edilmiştir,, Bu aşamaya gelen fidelerde, fide kalitesi ile direkt ilgili bası özellikler üzerinde durulmuş tur. Bunlar? yaprak sayısı, yaprak eni-boyu, gövde uzunluğu, gövde kalınlığı, gövde yaş ağırlığı, gövde kuru ağırlığı, kök uzunluğu, kök yaş ve kuru ağırlığıdır. Tek ürün ve ilkbahar döneminde, sonuçlar bu özellikler yönünden değerlendirilmeye alınmıştır. Deneme her iki dönemde de, 4 tekerrürlü olarak tesadüf blokları deneme desenine göre yürütülmüş ve her tekerrür içinde farklı fide harçları için yedekleriyle 12» şer adet olmak üztsro 384*er adat fid© izl@3am
Özet (Çeviri)
-51- SIMiARY ' In this research Which vas performed in the greenhouses of Horticulture Department at Ege University Faculty of Agricul ture at two different periods, as long-term( single crop) produc tion in 1988 and spring crop in 1989, the effects of various media on the quality of tomato seedlings were investigated. In this respect 4 different combinations, 4 parts iaanure+2 parts soil+1 part sand, 1/2 part peat+1 part sand, 60 % peat-t-25 # manure+15 ?i soil and 1/2 peat+1/2 perlite Were selected. By adding a-standand nutritive wiaefcure to these four media, an alternative 4 new media was formed making the total number of variants eight, The formula of the standard nutritive solution is: 600g P20ç, 400 g K20, 300 g N and 100 g Mg per ta3. In order to determine the effects of different media on seedling quality,seedlings that are already ready to be trans planted to the greenhouses were accepted as standard. Some crite ria directly related to the quality of the seedlings at this stage were searched, These criteria were: Leaf number, width and length of the leaf, stem length, stem width, stem fresh weight, stem dry Weight, root length, fresh and dry weights of the root. The data obtained in long-terra and spring productions were evalu ated in respect to these criteria. The trial was performed according to randomised blocks experimental d eslg» replicated as four in both of the years. In each replicationevery medium wasobserved on 384 seedlings including the extra 12 seedlings. As the result of the analyse;? of variance applied to the figures directly related to the seedling quality, the highest performance w8-8 obtained with the medium composing of 1/2 peat+1/2 perlite+standard nutritive mixture.