Bağımsızlık sonrası Kırgızistan'da uygulanan döviz kuru politikaları
- Tez No: 576521
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜNAL ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Kırgızistan, Sovyet dönemi boyunca uluslararası faaliyetlerden soyutlanmış olan Moskova merkezine bağımlı olup tam bir siyasi ve ekonomik özgürlüğe sahip değildi. Ancak 1985 yılında M. Gorbaçov'un İktidara gelmesiyle birlikte, Perestroyka (yeniden yapılanma) ve Glasnost (açıklık) dönemi başlamış ve bir dizi zincirleme siyasi, ekonomik gelişmelere sahne olan Sovyetler Birliği, bu gelişmeler sonucu 1990 yılında dağılma sürecine girmiştir. Sovyet dönemi boyunca birçok alanda birbirine sıkı sıkıya bağlı olan üye ülkelerin siyasi bağımsızlıklarını kazanmaları büyük bir coşkuyla karşılanmış olmasına rağmen; kısa bir süre sonra bu coşku yerini ekonomik bağımsızlık elde etme gayretine bırakmıştır. Bu bağlamda Kırgızistan, Orta Asya Cumhuriyetleri (OAC) arasında ekonomisini liberal hale getirmede en önce adım atan ülke olmuştur. Ekonomik bağımsızlık adına atılan adımların ilki ulusal para birimi olan Som'un Mayıs 1993 yılında dolaşıma girmesidir. Bunun ardından, dünya ile entegrasyonu sağlamak adına, OAC arasında DTÖ'ye ilk üye olan ülke olmuştur. Bunun temel nedeni ise ülkenin petrol, nükleer güç ve doğal kaynaklar açısından bir hayli zayıf olmasıdır. Ulusal para somun yürürlüğe girmesiyle birlikte; ülke, parasını Dolar'a endekslemiş ve dış ticaret adına büyük bir adım atmıştır. Bağımsızlığının ilk yıllarında Kırgızistan'ın ticaret partnerleri BDT ülkeleri iken; 1998 yılında Rusya'da yaşanan ekonomik krizin ardından ülkenin ticaret partnerleri portföyü değişmiş ve ağırlık BDT dışı ülkelere kaymıştır. Bu bağlamda, uygulanan ticaret ve döviz kuru politikaları da bağımsızlığından 1998 yılına kadar ve 1998 yılından sonra olmak üzere farklılıklar sergilemiştir. Çalışmamız beş bölümden oluşmaktadır; birinci ve beşinci bölümler giriş, sonuç ve özet kısmını oluştururken, ikinci bölümde, genel anlamda döviz kurları ve döviz kuru politikalarının tanımları yapılmış, ayrıca dünyada uygulanan döviz kuru rejimleri incelenmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölümde, Kırgızistan'ın uyguladığı döviz kuru politikaları ve bu politikaların dış ticarete, ÖB'na olan etkileri incelenmeye çalışılmıştır. Dördüncü bölümde ise, Kırgızistan'da döviz kuru politikası uygulamalarına dair hesaplamalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Kyrgyzstan, during the Soviet era, was depended upon Moscow which was then isolated from international activities, not having complete economic and politic freedoms. In 1985, with M. Gorbachov's taking office, the era of perestroica (reconstruction) and Glasnost (transparency) started and after a series of economic and politic developments, Soviet Union began to collapse. After a short time, the excitement of independence, in formerly Soviet countries, gave place to endeavours to gain economic independence. In this context, among the Central Aisan Countries (CAC), Kyrgyzstan was the first one took steps to liberalize its economy. One of the first steps taken in the sake of economic independence was issuing the national money, Som in May 2003. Following this, Kyrgyzstan became the first Central Asian member of World Trade Organization in order to integrate into the world. The main reason for this was that Kyrgyzstan is poor in terms of oil, nuclear power, and natural resources. After issuing its national money, Kyrgyzstan indexed the Som to US Dolar, taking a big step related with foreign trade. While during the first years of independence trade partners of Kyrgyzstan were mainly formerly Soviet Union countries, after the economic crisis took place in Russia in 1998 this portfolio of partners changed and weight of other countries increased. In this respect, trade and foreign exchange policies also differentiated after 1998. This study consists of five chapters. The first and fifth chapters include introduction, conclusion, and summary. In the second chapter foreign exchange and foreign exchange policies are defined and foreign exchange regimes applied in the world are examined. Foreign exchange policies applied by Kyrgyzstan and effects of these policies on foreign trade, and balance of payments are worked in the third chapter. The fourth chapter includes calculations on foreign exchange applications in Kyrgyzstan.