Kırgızistan su rezervlerinin ekonomik rolü ve kalkınmaya etkisi
Kyrgyzstan water reserves'ecinomic role and the effect development
  1. Tez No: 576520
  2. Yazar: AHMET ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CUSUP PİRİMBAYEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
21. yy da iklim degişmeleri,bilinçsiz tüketim, uygulanan yanlış politikalar ve ihtiyaçların giderek artmasılya birlikte dünyada su sıkıntısı yaşanmaya başlamıştır. Tüm dünyada olduğu gibi Orta Asya ülkelerinde de bu sıkıntı yaşanmaktadır. Su rezervleri bakımından zengin olan ülkeler, mevcut rezervlerini etkin ve verimli bir şekilde kullanmaya başlamıştir.Günümüz dünyasında su rezervleri ülke ekonomisinin kalkınmasında, ülkenin stratejik öneminin oluşmasında bir fırsat olarak görülmektedir.. Tüm bu gelişmelerden sonra suyun hem ekonomik hemde stratejik önemi en az petrol kadar artmış ve ülkeler bu durumu kendi ulusal çıkarları doğrultusunda kullanmaya başlamıştır. Jeopolitik yapı ve konum itibariyle Kırgızistan su rezervleri bakımından oldukça zengin bir ülkedir. Kırgızistan da bu potansiyelini, kendi lehine çevirip ülkenin ve ekonominin kalkınmasında, büyümesinde, stratejik öneminin artmasında, kullanabilir.Su rezervleri ve ondan faydalanma konusu Kırgızistan Cumhuiryetinin sıcak gündemlerinden biridir. Beş bölümden oluşan tezde, Kırgızistan Cumhuriyetinin sahip olduğu su rezervlerinin ne kadar olduğu, mevcut rezervlerin ekonomiye dönüşümünün sağlandığı takdirde, ekonomik kalkınmaya ve ülkeye olan etkilerinin ne olabileceği ve tüm dünya için olduğu gibi Kırgızistan içinde suyun ne derece önemli olduğu araştırılmıştır. Birinci ve beşinci bölümler giriş ve sonuç bölümlerinden oluşmaktadır. İkinci bölümde, genel olarak suyla ilgili bilgiler verildi.Suyun kullanım alanları üzerindede durularak, canlılar için ne derece önemli olduğunun üzerinde durulmuştur.Suyun ülke ekonomisine olan katkısı incelenip, günümüzde suyun da petrol, gaz gibi doğal kaynaklar katagorisinde değerlendirilerek ekonomik bir değerinin,fiyatının olması gerekliliği vurgulanmıştır.Bu çerçevede artık suyunda bir ekonomik değerinin,fiyatının oluşturulması ülkelerin kalkınması ve gelişmesi için çok önemlidir. Üçüncü bölümde, Kırgızistan devletinin su potansiyeli üzerinde durularak, ülkedeki göller,nehirler,barajlar, jeotermal kaynakların bulunduğu alanlar,mevcut rezervleri ve ülke ekonomisine olan dönüşümleri incelenmiştir.Ülke için çok önem arzeden barajlar ve bunların önüne kurulan hidroelektrik santraller üzerinde de durularak bu tesislerin ülke ekonomisine olan katkısı incelenmiştir. Dördüncü bölümünde, Kırgızistan devletinin mevcut su politikası ve Orta Asya ülkeleriyle olan su sorunları ve politikaları üzerinde durularak bölge ülkelerinin su kaynakları ve politikaları üzende de durulmuştur.Kırgızistanın su potansiyelini ekonomik ve stratejik yönden kendi lehine çevirebilmesiyle alakalı politikalar üzerinde durulmuştur.Yakıt ve enerji alanında Orta Asya ülkelerinin genel ekonomik yaklaşımları ve bölge ülkeleriyle olan işbirlikleri üzerinde durulmuştur. Kırgızistan devletinin ve hükümetinin sıcak gündeminde olan, mevcut su rezervlerinin ülkenin kalkınması ve ekonomiye katkısının arttırılması için: mevcut barajların ve hidroelektrik santrallerinin en iyi şekilde işletilip enerji üretimi sağlanması, boşa çıkan suyunda halkın büyük bir çoğunluğunun gelir kaynağı olan tarımda, sulama suyu olarak kullanılarak ekonomiye olan dönüşümünün artırılabileceği sonucuna varılmıştır.Ancak mevcut barajlar ve hidroelektrik santralleri, su rezervlerinin istenilen ölçüde değerlendirilmesine imkan vermemektedir. Bu durumda mevcut potansiyelin ekonomiye dönüşümü çok az olmaktadır. Kırgızistan bunu kendi lehine çevirebilmek için; barajları ve hidroelektrik santralleri modernize etmeli, bu alanda mevcut siyasi problemleri de aşarak özellikle yabancı yatırımcıyı ülkeye çekmelidir.Ve ayrıca bölge ülkeleriyle olan su ve enerji problemlerini de giderebilmek için ortak bir su stratejisi kurmalı ve öncülüğünüde büyük oranda su potansiyeline sahip olan Kırgızistan Cumhuriyeti yapmalıdır.
Özet (Çeviri)
In 21th century, because of climate changes, uncouncious consumption, following wrong politics and gradually increasing needs, there started water shortage in the world. As in all over the world, it is also a problem in Central Asian Countries. Those countries that are rich for water reserves, started to use their reserves actively and productively, in the same way they believe that the water reserves are factors in the improvement of the country`s economy, in the composition of the country`s strategic importance. After all these progresses the strategic and economic importance of the water increased at least as petrol`s importance and the countries started to use this situation for their own profits. According to its jeopolitical structure and location Kyrgyzstan is quite rich for water reserves. Kyrgyzstan also can use this potential, for its own benefits and for the economical improvement and for the increase of its strategic importance. In this thesis which consists of three parts, it was researched how many water reserves are there in The Kyrgyz Republic, in the state of the transformation of its water reserves into the economy, what kind of affects can it have on economical improvement and the country and as for all over the world how important is water for Kyrgyzstan. In the first part, general information about water is given. Water`s usage areas were mentioned, as well as the importance of water for living creatures. The water`s contribution to the country`s economy was researched, it was emphasized that water also should be include into the category of natural researches like petrol, gas and should have economic value and cost is very important for the countries` development and improvement. In the second part, Kyrgyzstan Government`s water potentials were mentioned, and lakes, rivers, dams, the areas where jeotermal springs are found, existing reserves and their transformation into the country`s economy. In the third part, Kyrgyz Government`s existing water politics and its water problems and politics with Central Asian Countries were mentioned. Also water origins and politics of countries in this area were mentioned. In fuel and energy area, general approaches of Central Asia Countries and their cooperation with each other. In conclusion we can say that in order to increase the affect of existing water reserves on economy and of development in Kyrgyzstan. It was concluded that by using existing dams very well providing energy and by using extra water in agriculture which is the income resources of most people and watering transformation economy can be increased. But existing dams and hydroelectric santrals are under the water potential and that is why the transformation of the water reserves into economy is not indeserved degree. That is why new investments should be invested in this field and Kyrgyzstan can improve its economy by exporting electrical energy to Central Asian Countries. And especially in order to solve water and energy problems with Central Asian Countries common water strategy should be compose and Kyrgyzstan, which owns water potential in big amount, should be the leader of this strategy.