Çelik köprü üstü kaplama tabakası uygulamaları
Asphalt pavement appli̇cati̇ons of steel bridge deck
- Tez No: 576537
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ILICALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Mühendislik Bilimleri, Public Administration, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Ülkelerin ve o ülkeyi oluşturan insanların sosyal, ekonomik ve kültürel yapılarında ulaşım kavramı önemli bir yere sahiptir. Ulaşım farklı şekillerde yapılsa da ülkemizde ve dünyada ulaşım hacminin büyük bir kısmında karayolları tercih edilmektedir. Karayolu projelerinde amaç; yüksek maliyetli sanat yapılarının özellikle çelik asma köprülerin hesaplanan hizmet ömrünün verimli olması, kaplamalarda oluşacak gerek kalıcı gerekse elastik deformasyonlara karşı en uygun ürünün seçilerek sürüş kalitesini ve trafik güvenliğini en üst seviyede tutulmasıdır. Çelik asma köprülerde, gerek trafik yüklerinin aşındırıcı etkileri gerekse köprü tabliyesini korozyona karşı korumak üzere genellikle mastik asfalt (harç tipi) kaplama tabakası kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra çelik köprü tabliyeleri üzeri üstyapı tabakası, mastik asfalt üzerine farklı tipte kaplama tabakaları ile de inşa edilmektedir. Bu tezde; üstyapı tiplerinin performanslarının değerlendirilmesi amacıyla; mastik asfalt kaplamalı, mastik asfalt üzeri taş mastik asfalt kaplamalı ve mastik asfalt üzeri modifiye bitümlü aşınma asfaltı kaplamalı 3 farklı üstyapı tipinin performansları ölçülmüştür. Her bir karışım için maliyet analizi yapılmıştır. Fatih Sultan Mehmet (FSM) köprüsü üstyapı kaplaması seçeneklerinin ilk yapım ve işletme maliyetleri hesaplanmış, en uygun bitümlü sıcak karışım tavsiyede bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Transportation has an important place in the social, economic and cultural structures of the countries and their citizens. Although there are different modes of transportation, road transportation is the most preferred mode in transportation systems in our country and the world. The main purpose of road and bridge construction projects are to maximize the life expectancy of these high-cost structures especially steel bridge and to ensure that the most suitable materials with high resistance against both permanent and elastic deformations are chosen to improve quality of riding comfort and safety. In steel bridges, generally, the mastic asphalt (mortar) is used to protect the bridge deck against corrosion by both the abrasive effects of the traffic loads. In addition, the steel bridge decks is constructed with different types of coating layers on the mastic asphalt. In this thesis, fatigue and rutting tests were performed on mastic asphalt, mastic asphalt on the stone mastic asphald and mastic asphalt on modified bitumen asphalt mixtures. The initial and operating costs of each mixture were calculated Fatih Sultan Mehmet Bridge (FSM) bridge and the most suitable bituminous hot mixture was recommended.