Kompozit döşemeli köprülerin hesap ve yapım kuralları
Design rules for omposite bridge decks
- Tez No: 97985
- Danışmanlar: PROF.DR. TUNCER ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Bu çalışmada, köprü tahliyesini oluşturan çelik-beton ve beton-beton kompozit kirişlerin hesap esasları açıklanmıştır. Kompozit kirişlerin elastik ve plastik hesap yöntemleri ile birlikte bu kirişlerinnegatif ve pozitif moment bölgelerindeki davranışları açıklanmıştır. Bunlara ek olarak, literatürde mevcut betonun sünme ve rötre hesap esasları araştırılmıştır. Kompozitlik, çelik veya öngerilmeli beton kiriş üstü ile betonarme döşeme altındaki temas yüzeyindeki entegrasyon sağlanması şartıyla oluşur. Bu da, kiriş ile döşeme arasında kayma elemanlarının teşkili ile elde edilir. Bu çalışmada, iki malzeme arasında oluşan yatay kayma etkisinin hesabı ve kayma bağlantılarının detayları verilmiştir. Ayrıca, TCK ve AASHTO yönetmeliklerine göre çelik-beton ve beton-beton kompozit kirişlerin hesap yöntemleri açıklanmıştır. IX
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the present work, design principles of concrete-steel and concrete-concrete composite bridge deck beams have been explained. Elastic and plastic design methods for the composite beams and also behavior of such beams in negative and positive moment regions have been explained. Furthermore, design methods in the literature for creep and shrinkage effects of concrete have been explained. Composite action is developed between load bearing member, steel or prestressed beam, and cast-in-place concrete deck slab with proper integration. This integration is accomplished through the incorporation of a shear connecttor between the slab and the beam. In this study, design for horizontall shear developed between the two materials and type and details of shear connectors have been provided. Additionally, guidelines for design of steel-concrete and concrete-concrete composite bridge beams have been explained in accordance with TCK and AASHTO standards.